Jiří Chalupa: Rodič je lepší, než jakýkoli dětský pořad

1. červen 2012

Jiří Chalupa, dramaturg a scénárista České televize, je známý jako moderátor původního Studia Kamarád. Je ale také autorem scénářů k osmi pohádkám a jako dramaturg se podílel na téměř 50 filmech, z nichž většinu tvoří také pohádky.

Studoval medicínu a bavila jej i matematika. „Na matematice mě ale děsila deskriptivní geometrie. Medicína je zase tvrdá a já nechtěl vozit mrtvoly. Co myslíte? Druhý den jsem je vezl.“ Pak se přihlásil na FAMU, kde studoval dramaturgii, a zjistil, že je pro něj konečně to pravé.

Učil se s Vlaštovkou

V TV začínal v dětské redakci a pořadu Vlaštovka, což mělo pro Jiřího Chalupu jedno velké plus. Dovolovalo mu dělat různé žánry. „Člověk si kromě toho sám natáčel, režíroval či stříhal, takže to byla velká škola.“ K dětskému publiku se dostal tak trochu náhodou.

„V redakci bylo volné místo a já měl k dětem vždycky blízko. Na chalupě jsem s nimi např. dělal divadlo.“ Kromě toho, dětské vysílání bylo tehdy „státem ve státě“. Zatímco publicistika se ohýbala ve vichru politiky, v dětském vysílání se dalo snáze žít a svobodněji dýchat.

Studio Kamarád hodně pamatuje

Začalo to koncem roku 1979. „Bylo to kolektivní dílo. Musím jmenovat např. Mílu Doubravu či Andulu Juráskovou, která vymyslela jména pro dvojici plyšových postaviček Jů a Hele. Jejich vznik byl inspirován světově proslulými pořady The Muppet Show a výtvarník Stanislav Holý jim vtiskl nezaměnitelný výraz.“

Jiří Lábus a Ota Jirák s postavičkami Jů a Hele

Dobromyslné postavičky Jů a Hele byly doplněny např. zlobivým Mufem. „Došli jsme k názoru, že tam musí být negativní postava, která bude oponovat. Ale zase ne příliš. Takže Muf dovede potrápit, ale má v sobě také dobro. I když hlouběji pod povrchem.“ Postupně se rodily i další loutky.

Koncem 80. let se ale "Jůheláci" na čas z obrazovek Československé televize vytratili, aby se opět na čas vrátili. „Do stejné řeky člověk nevstoupí. Proto začalo Studio Kamarád II, určené i pro větší děti. Nejen pro ty nejmenší.“ Podle Jiřího Chalupy se snažili oslovit děti, které jejich rodiče tzv. odložili před televizní obrazovku. Jak řekl, živý rodič je ale lepší, než jakýkoli pořad.

Jak to chodí dnes

V současné době na děti, kromě televize, číhají další lákadla, jako např. počítačové hry či sociální sítě. „Chápu, že počítače jsou fenoménem dnešní doby, ale stali jsme se otroky informací. Řekl bych, že nám spíše škodí. Dětem bych sociální sítě vůbec neradil a počítač jen s mírou. Proběhnout se po skutečné louce je přeci víc, než nějaká virtuální realita.“

autor: eh
Spustit audio