Jiří Bednář: Divoký pták

28. červenec 2019

Střípky z dětství Hanse Christiana Andersena spolu s fragmenty různých rozhlasových pohádek. Poslouchejte do neděle 4. srpna 2019.

"Jednou tvoje dílo přinese radost spoustě lidí. Pak dostane tvůj život smysl aty budeš šťastný," prozradila jednoho dne víla Hansu Christianu Andersenovi. Jeden největších světových pohádkářů, se narodil 2. dubna 1805 v nesmírně chudé dánské rodině. Od dětství ho fascinovalo divadlo, loutky i literatura. Cestu ke slávě a úspěchu měl značně trnitou, ale i přesto se dokázal prosadit. Právě nepříliš šťastné dětství tohoto spisovatele bylo inspirací ke vzniku pohádky, která je jakousi koláží, v níž se prolínají realistické epizody z Andersenova dětství s jeho snovými představami a ukázkami z jeho pozdější tvorby.

Účinkují: Jiří Konvalinka (Hans), Linda Rybová (víla), Petr Pelzer (otec), Simona Stašová (matka), Marie Marešová (babička), Jana Andresíková (sousedka), Jakub Štěpán (Jens), Petr Pulc, Jakub Zeman, Lukáš Procházka, Magdaléna Rutová, Luděk Nešleha, Karel Kratochvíl, Adam Rut, Martin Luhan, Vojtěch Duřt, Antonín Hardt, Aleš Říha, Matěj Dostál, Jiří Rožeň, Karolina Nahodilová, Gaston Šubert a Jaroslav Kepka.
Rozhlasová úprava: Ivan Hubač
Hudební improvizace: Petr Mandel
Zvuk: Tomáš Gsöllhofer
Režie: Karel Weinlich
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Natočeno v roce 2002.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio