Jen my dva a Parkinson. Dokumentární sonda do rozpadajícího se těla i vztahu dvou lidí
Intimní zpověď autorových prarodičů, jimž se do domácnosti nastěhovala Parkinsonova choroba. Netrpí jen dědovo tělo. Nemoc má podstatný vliv i na dlouholeté manželství.
Kdysi energická a veselá domácnost ustrnula v kyselé nehybnosti, stagnaci, smutku. Nezvaný host Parkinson manželům zničil veškeré iluze o poklidném stáří.
Diagnóza mluví neúprosně
Sportovní kanál vysílá jeden závod za závodem, moderátor extaticky burcuje mrštné sportovce a manželé mlčky a strnule sledují chladné světlo z obrazovky. Čekají, ale na co? Můj děda má nanejvýš dva roky života. A stejně beznadějný osud čeká v Česku dalších 50 tisíc lidí, kteří Parkinsonovou chorobou trpí.
Pro koho je to horší?
Náš děda má ztuhlost, nikoliv třas, jak je běžné. Jeho tělo s ním téměř nespolupracuje. Mozek však zůstal netknut a svádí permanentní souboj s neposlušnými končetinami. Každý pohyb vyžaduje soustředění a nekonečnou snahu vzdorovat nevypočitatelným reakcím. Stav se však neúprosně zhoršuje. Babička se proto musí o dědu dennodenně starat, ačkoliv už je také sama také ve věku, kdy člověk nemá příliš sil.
Dokument je sondou do vztahu stárnoucích lidí, kteří jsou vystavení neúprosné samotě a ponorkové averzi vůči sobě navzájem i vůči nemoci. Naděje na lepší zítřky nejenže neexistuje, ale dokonce se zdá směšnou jakákoliv útěcha. Nejhorší ze všeho je stud a tabuizace umírání, která je prostoupena společností, rodinou i jejich hlavami
Související
-
Zpomalení, svalová ztuhlost, poruchy chůze, třes… Jak bojovat s Parkinsonem? Záleží na pacientovi
I s nevyléčitelnou chorobou se dá bojovat. Nesmíte se ale nechat obloudit reklamou alternativní medicíny.
-
Iva Holmerová: Služby následné péče jsou podfinancované, přesto fungují. Je to ekonomický zázrak
Jaké změny potřebuje náš systém dlouhodobé následné péče? A co od zdravotně-sociálních služeb vlastně očekáváme?
-
Iva Holmerová: Demence se v Česku týká každé druhé rodiny
Vytváříme bezbariérové prostředí pro tělesně handicapované. Pro psychicky nemocné ale bariéry zůstaly. Problém může být i jen obyčejný nákup. Přitom pomoc můžete kd...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka