Je legrační, když Češi zpívají anglicky, říká Oleg Homola. Jak by typický Angličan zpíval česky? Poslechněte si!

12. září 2017

Největší audioportál na českém internetu

„Muziku jsem dělal, už když mi bylo šest. Učitelka klavíru mi ale řekla, že je to zoufalý, a utekla. Nějak jsem tehdy neakceptoval noty. Hrozně se mi to pletlo,“ vzpomíná Oleg Homola | Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas

Host: hudebník Oleg Homola. Proč české kapely zpívají anglicky? A proč, když zpívají česky, tak většinou o lásce? Moderuje Vladimír Kroc

Jeho synové Matěj a Jan působí ve známé hudební skupině Wohnout a příležitostně spolu vystupují jako Los Homolos. Obě kapely se vyznačují tím, že na rozdíl od mnoha jiných zpívají česky.

„Když české kapely zpívají převzaté věci, tak je to asi v pořádku. Pokud tedy pomineme někdy podivnou výslovnost. Divný ale je, když skládají v angličtině,“ myslí si fotograf, publicista, kameraman, výtvarník a také i hudebník Oleg Homola.

„Kdyby aspoň chtěli udělat díru do světa, jako třeba švédská ABBA. Jenže oni si chtějí zahrát v Šumperku nebo v Brně, a to jim stačí. Je to legrační. Je to jako škrábat se pravou rukou na levém uchu.“

Jaké by to bylo, kdyby Angličani začali zpívat česky? Poslechněte si Olega Homolu alias Jimmyho Morgana z Oxfordu!

Test amerického producenta

Vzpomíná, jak jeden americký producent udělal test českých kapel, které zpívají anglicky, a porovnal je s anglickými a americkými formacemi. „Dopadlo to bledě, prošlo asi 5 % z nich. U zbytku měl velké výhrady k výslovnosti a hlavně textům, protože v nich byly neexistující obraty a fráze.“

Jakmile on sám prý slyší anglicky zpívající kapelu, zpěv vnímá jen jako hudební nástroj. „V češtině ale vnímám i text. Všimněte si, že folkoví zpěváci zpívají česky, protože jde o sdělení,“ tvrdí Oleg Homola.

Jak složit 163. hit o lásce? Proč se k fotografování dostal z nouze a nedopatřením?

autoři: vlk , ert

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.