Je legrační, když Češi zpívají anglicky, říká Oleg Homola. Jak by typický Angličan zpíval česky? Poslechněte si!

12. září 2017

Jeho synové Matěj a Jan působí ve známé hudební skupině Wohnout a příležitostně spolu vystupují jako Los Homolos. Obě kapely se vyznačují tím, že na rozdíl od mnoha jiných zpívají česky.

„Když české kapely zpívají převzaté věci, tak je to asi v pořádku. Pokud tedy pomineme někdy podivnou výslovnost. Divný ale je, když skládají v angličtině,“ myslí si fotograf, publicista, kameraman, výtvarník a také i hudebník Oleg Homola.

„Kdyby aspoň chtěli udělat díru do světa, jako třeba švédská ABBA. Jenže oni si chtějí zahrát v Šumperku nebo v Brně, a to jim stačí. Je to legrační. Je to jako škrábat se pravou rukou na levém uchu.“

Test amerického producenta

Vzpomíná, jak jeden americký producent udělal test českých kapel, které zpívají anglicky, a porovnal je s anglickými a americkými formacemi. „Dopadlo to bledě, prošlo asi 5 % z nich. U zbytku měl velké výhrady k výslovnosti a hlavně textům, protože v nich byly neexistující obraty a fráze.“

Jakmile on sám prý slyší anglicky zpívající kapelu, zpěv vnímá jen jako hudební nástroj. „V češtině ale vnímám i text. Všimněte si, že folkoví zpěváci zpívají česky, protože jde o sdělení,“ tvrdí Oleg Homola.

Jak složit 163. hit o lásce? Proč se k fotografování dostal z nouze a nedopatřením?

autoři: vlk , ert
Spustit audio