Jasnovidná paní Emilie. Jaká byla záchrana trosečníků ze vzducholodi Italia?
Příběh vzducholodi Italia, která v roce 1928 ztroskotala v Arktidě, je všeobecně známý. Také proto, že členem expedice byl i Čech František Běhounek, který celý příběh popsal v knize Trosečníci polárního moře. Víme o strádání, kterým byli vystaveni trosečníci na ledové kře, víme o obrovské mezinárodní solidaritě i o ledoborci Krasin, který nakonec ztroskotalé zachránil. O záchranu ale usilovali i další lidé, včetně radioamatérů a jasnovidců z tehdejšího Československa.
Související
-
Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové
František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Podnikl také několik polárních výprav.
-
Polární trosečníky zachránila vysílačka, která neměla být na...
O životě a smrti občas rozhoduje úplná náhoda. Bylo to tak i v 90 let starém příběhu záchrany přeživších ze ztroskotané vzducholodi Italia. Rozhodující roli při tom...
-
Plnil sen matky. Dokud nezemřela. Příběhy slavných: Roald Amundsen
Účinkují Miroslav Etzler a Václav Rašilov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.