Ján Zákopčaník: Dříve jsem si představoval, že budu vědcem a zlepším svými vynálezy životy lidí

12. únor 2015

Je tomu skoro deset let, co se meteorolog Ján Zákopčaník stáhl do ústraní. Odmítal veškeré rozhovory nebo pracovní nabídky v médiích. V současné době se věnuje letecké meteorologii. Jaký byl jeho návrat po tolika letech?

Než Ján Zákopčaník navštívil studio, dokonce se mu o rozhlase zdálo. Místo něj byl ale hostem Václav Neckář. „Na každou otázku odpovídal jak otevřená kniha. Jedna nebo dvě věty a bylo.“

„Paní moderátorka začala tušit, že je to komplikace,“ pokračuje. „U první písničky obešla studio. Do ruky jí přišel můj starý kalendář a prohlásila: Tohle je jiný muž. Ten miluje plácat do větru,“ směje se. Sám se prý výroku divil, protože je spíše nemluvný člověk.

Chtěl být užitečný

Bylo povolání meteorologa jeho snem od malička? „Kromě toho, že jsem chtěl být pilotem nebo archeologem, tak jsem hlavně chtěl být užitečný.“ Dříve si představoval, že bude vědcem a zlepší svými vynálezy životy lidí.

Za to, že se z něj stal meteorolog, vděčí svému strýci, po kterém má jméno. „Nebýt jeho, nešel bych studovat, nebyl bych v televizi. Ani bych teď neseděl ve studiu," vzpomíná. Všechno by bylo úplně jinak.

Připomeňte si Zákopčaníkovy předpovědi. Klikněte na video!

Podle Zákopčaníka je práce meteorologa zajímavá. Pohybuje se na pomezí intuice a empirické vědy. Ani jedno z jeho třech dětí se ale pro toto zaměstnání nerozhodlo. „Patrně je ta práce odstrašující pro další generace,“ dodává s nadsázkou.

Konce a začátky

Posledních několik měsíců bohužel zažívá nešťastné období. Zemřela mu maminka a jeho strýc je v nemocnici. „Je to velmi specifické období. Dějí se kolem mě věci spojené s koncem.“

Toto období mu ale připomíná jeho začátky v televizi. Tomu předcházelo úmrtí jeho spolužáků. „Netuším co to je. Pociťuji, že potřebuji změnu. Koukám se trochu ostražitě kolem, jestli něco přijde nebo ne,“ zakončuje.

Jak se posunuly možnosti předpovědí? Co si myslí meteorolog o výkyvech počasí? A čemu se nyní věnuje on i jeho rodina? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Marie Retková , Anna Kudláčková
Spustit audio