Jan Kubáček: Rok Fialovy vlády? Ambiciózní plány vysublimovaly, chybí pokora a pochopení. Jsou tu ale i pozitiva
Od horečky sobotní volební noci, kdy vznikla vláda pětikoalice, uplynul rok. Podle zářijových průzkumů agentury Median ale vládě Petra Fialy nedůvěřuje až 55 % dotázaných. Je to zasloužené, nebo to není fér? Politolog Jan Kubáček se v audiozáznamu ještě zaměří na novou podobu Senátu a zhodnotí, jak postupuje vyjednávání o podobě nové Rady hlavního města Prahy.
„Zpráva agentury Median je nepříjemná. A kuriózně pro obě dvě strany,“ všímá si v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček. „Na jedné straně zažívají centrální elity, domácnosti i český průmysl velmi těžké období. Vedle toho ale vláda souběžně čelí bezprecedentním výzvám, které tady nebyly – a buďme za to rádi – několik desetiletí.“
Vláda Petra Fialy začala úřadovat v době, kdy zuřila covidová pandemie. Od ambiciózních programových plánů ji vzápětí odpoutal ruský vpád na Ukrajinu. „Vláda musela řešit nevyzpytatelnou migraci, bezpečnostní rizika, následovaly otázky energetiky, které nás ale budou provázet ještě i příští příští,“ vypočítává Kubáček.
Racionální domácnosti
Nejvíce ale vládě zazlívá to, že nezvolila vhodnější styl komunikace. „Mnohem pokornější, průběžný, lapidární, aby se k lidem dostaly jasné informace, jak postupovat, co si hlídat, na co si dát pozor.“
Čtěte také
Řešením podle něj mohl být speciální tým vybraných ministrů, který by průběžně den co den připravoval pozice i s ohledem na české předsednictví Evropské unii, což je mimochodem samo o sobě velká výzva. „Hlavně jsem ale očekával, že vláda vytvoří tým složený z odborníků na komunikaci a spotřebitelské právo napříč resorty, který by vytvářel jednoduché manuály... a k tomu že se přidá obrovská pokora, děkování a maximum pochopení.“
Místo toho vláda podle Kubáčka rozdávala hraběcí rady. „A to někdy až na hraně provokativního chování. A teď se diví, že lidé šetří. Takže se ukazuje, že mnohem racionálnější než česká vláda jsou nakonec české domácnosti.“
Výsledek průzkumu agentury Median je tedy podle mínění politologa vlastně ještě dobrý. „Když to vezmete kolem a kolem, tak je to sice umouněný a zasloužený, ale ještě ne tak špatný výsledek na to, co Česká republika aktuálně prožívá.“
Tápání vlády
Jsou tu ale i pozitiva, která lze české vládě přičíst k dobru. „De facto od okamžiku, kdy byly oznámeny volební výsledky, začal vznikat základní půdorys vlády. A ač tam bylo několik zaškobrtnutí, vláda byla personálně připravena velmi rychle.“
Čtěte také
„Velmi mne ale překvapilo, že ambiciózní plány pětikoalice během roku vysublimovaly, i když samozřejmě reálné programové prohlášení psal Vladimir Putin tím, jak vtrhl na Ukrajinu a de facto překreslil mapu energetických zájmů, geopolitických zájmů, bezpečnostních zájmů, investic a dalších strategií...“
Přesto má Kubáček dojem, že vláda tápe. „Neví, co přijde na energetickém poli z půdy Evropské unie, chybí jí operativní řízení, speciální týmy na speciální výzvy a situace.“
Navzdory tomu všemu je česká vláda soudržná. „Zejména první týdny ruského vpádu na Ukrajinu zvládl Petr Fiala bravurně. Nejen osobnostně, ale i komunikačně. Vystupoval průběžně, vysvětloval situaci, snažil se zklidňovat. Proto jsem čekal, že energetickou výzvu pojme podobně, s jasným postojem, pokorou a průběžným vysvětlováním.“
Související
-
Tomáš Zima: Politici by měli své kroky lépe vysvětlovat, abychom se necítili jako pokusní králíci
Očkování proti koronaviru je za dveřmi. Zatímco ale ve světě jdou politici příkladem, u nás se představitelé státu do očkování příliš nehrnou.
-
Jan Kubáček: Komunální volby? Je to vztyčený prst. Voliči jasně ukázali, jak moc naštvaní jsou
Voliči o víkendu rozhodli, kdo bude příští čtyři roky vládnout městům a obcím. V čem byly letošní komunální volby jiné? Jakou zprávu vyslaly? A kdo může slavit triumf?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.