Jan Jirák: Veřejnoprávní facebook? Nápad dobrý, má ale šanci na úspěch?

13. duben 2018

Německý novinář a šéf analytického týmu Measuring Fake News Alex Sängerlaub přišel s nápadem na vytvoření jakési veřejnoprávní sociální sítě. Platformy bez falešných zpráv. Je to vůbec možné?

Sängerlaubův nápad je nepochybně zajímavý, protože ukazuje, jak hluboce jsme proti sociálním sítím bezmocní,“ myslí si mediální analytik Jan Jirák. „Nejdůležitější je ale otázka, jestli se může uplatnit, najít si čtenáře. V té záplavě nejrůznějších informací, poloinformací, dezinformací a lží, které se ve virtuálním prostředí pohybují.“

Veřejnoprávní FB šanci nemá

Podle Jiráka šanci nemá. Proč? Veřejnoprávní média u nás vznikala ve chvíli, kdy množství vlnových kmitočtů, na kterých mohly rozhlasy a televize vysílat, bylo opravdu málo. Chápaly se tak jako národní bohatství, které se ale musí využít smysluplně a tedy veřejnoprávně.

„Ale na internetu se teď přece uplatní kdokoli. Není tam nějaká nouze o seberealizaci. Těžko se tak prosadí představa, že by se část prostoru sociálních médií (zjednodušeně facebooku), měla chránit pro veřejné potřeby. Je to už svět dravé komerce,“ vysvětluje mediální teoretik.

Sociální vs. tradiční média

Facebook

„Funkce sociálních a tradičních médií se postupně stírají. V prostředí facebooku přibývá projevů fakticky podobným tomu, co produkují tradiční média.“ Přece není nic mimořádného, že se sdílí texty pocházející z rozhlasových stránek, které se pak dál a nekontrolovatelně virálně šíří.

„Vztah k hodnotě poznatků ze sociálních sítí se značně problematizuje,“ říká Jirák. „Lidská komunikace se teď hodně mění. Co považuji za problém je rozpad hranice mezi tím, co je soukromé a co veřejné. Druhý velký problém internetu jsou komunity souhlasících, kteří se vzájemně utvrzují ve svých pravdách a postojích k životu.“

autoři: lup , zis , Jan Jirák
Spustit audio