Jan Jirák: Médiím nevěřte. Jen tak vám zůstane zdravý přístup k realitě
Věříte médiím? V čem je zakopaný pes současného informačního světa? Jakou funkci by měly sdělovací prostředky doopravdy plnit?
Z nejrůznějších výzkumů vyplývá, že se důvěra lidí v média stále snižuje. „Myslím, že to vůbec není špatná zpráva,“ říká vedoucí katedry mediálních studií Metropolitní univerzity Praha Jan Jirák.
Jakou roli média mají?
„Kolik let se tady bavíme o potřebě kritického myšlení a najednou bychom měli být nešťastni, když jsou lidé podezřívaví? Je to zdravý přístup k realitě.“ Navíc si uvědomte, proč média vůbec sledujete. „Hledáme odpovědi na otázky, které nás znepokojují. Jenže na ně média neumějí odpovědět.“
Média ale mají i relaxační funkci. „Celý den se perete se svými starostmi a pak se chcete podívat, jak se s nimi popere třeba Bruce Willis.“ Je tady prý ale jedno riziko: když začnete brát vážně romantické příběhy nebo detektivky a odreagováváte se u zpravodajství.
Hrozba sociálních sítí
Problémem dnešních médií prý není množství informací. Jsou to zprávy, se kterými si už lidé nevědí rady. „Berou střípky informací, které se právě dějí, vytrhávají je z kontextu a zasazují do kontextu jiného. Nedávají vysvětlení a problém dál nerozklíčují,“ myslí si Jirák. Proč?
Je to boj o sledovanost, návštěvnost, poslechovost... Sociální média/sítě pak podle Jiráka nejspíš stojí za stále větším rozdělením společnosti. Jsou postaveny na vzájemném potvrzení „vlastních pravd“ pomocí lajkování. „Vznikly tady skupiny, které už spolu ani nekomunikují. Protože přece jen ta jejich pravda je ta správná.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.