Jako Stoletý stařík, který vylezl z okna... Eliška Hašková-Coolidge coby asistentka 5 prezidentů USA zažila vietnamskou válku, aféru Watergate a další historické milníky

14. prosinec 2015

Narodila se v Praze, ale od dětství žila v USA. Do Bílého domu nastoupila tři měsíce před atentátem na Kennedyho. Prezidenti se střídali, ona zůstávala.

„Brala jsem to jako každou práci a bavilo mě to. Ani dnes si vlastně neuvědomuji, co všechno jsem viděla a zažila,“ připouští Eliška Hašková-Coolidge. Její výjimečné povolání jí dalo prožít historické milníky podobně jako se to stalo postavám knih/filmů Forrest Gump nebo Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel.

„Zvlášť výjimečné ale bylo, že jsem byla požádaná pokaždé při změně prezidenta, abych zůstala. Myslím, že to bylo díky loajalitě, důslednosti a znalosti problémů. Mít pod kontrolou podpis prezidenta je opravdu vážná věc,“ uvědomuje si.

Johnson vs. Kennedy

J. F. Kennedy

Ze svého skoro 20letého působení v Bílém domě si Eliška Hašková-Coolidge odnesla spoustu zajímavých postřehů. „Pro mě je větším hrdinou Lyndon Johnson než Kennedy. JFK byl krásnější, uměl se lépe chovat, uměl si otočit kolem prstu tisk. Ale Johnson uměl vyjednávat, přesvědčovat. A měl vysoké ideály.“

Souznění se Solženicynem

Eliška Hašková-Coolidge je prý vděčná že sloužila v americké vládě v době, kdy Amerika byla morálním vůdcem světa. Na to, co se děje dnes, se ale dívá se smutkem. A dává za pravdu ruskému spisovateli Alexandru Solženicinovi.

Ten v projevu na Harvardu v roce 1978 řekl, že Západ by se měl zabývat spíš lidskými povinnostmi než právy. A dávno před spuštěním internetu kritizoval to, že svět se stává rychlým a povrchním. „A že nejpovrchnější z něho je tisk. Já v tom projevu vidím to, co mě trápí.“

Nikdy nehledala práci

Když skončila v Bílém domě, Georg Bush starší jí nabídl místo na ministerstvu zahraničí. „Já jsem nikdy nehledala práci, což bylo taky dost výjimečné.“ A čím si to zasloužila? Eliška Hašková-Coolidge má jasno: „Chce to hodně zodpovědnosti, loajality a tvrdé práce.“

Bílý dům

Svoboda je dar

Polistopadový vývoj v ČR nebyl podle Elišky Haškové-Coolidge lehký. „Neměli jsme žádný zázračný Marshallův plán, který by nám pomohl dostat se k pochopení svobody. Pochopení, že naše svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Že svoboda je vzácným darem.“

Bylo by prý dobré, kdyby si zvlášť mladí uvědomili, že každý úspěch se buduje pomalu a tvrdou prací. „A že žádný úspěch není trvalý, ale propůjčený,“ upozorňuje.

Měla přátelské vztahy z prvními dámami USA? Psala si někdy deník? Jaký je význam výchovy? Je spokojená se současnou etiketou?

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.