Jak to vidí Jan Petránek - 9. listopadu

9. listopad 2012

Současnou situaci v USA po ničivém hurikánu jsme úvodem probírali na Dvojce s oblíbeným komentátorem. Zaměřili jsme se na 18. sjezd KS Číny, na kterém byl vyhlášen boj s korupcí, a hovořili také o Tibetu.

Redaktorem Čs. rozhlasu byl Jan Petránek už v letech 1951 - 1968, specializovaný na mezinárodní vztahy, kosmonautiku a strategii. Zahraniční korespondent v Indii, Pákistánu, SSSR, Vietnamu a Číně. Pro účast na vysílání Čs. rozhlasu proti sovětské okupaci v srpnu 1968 byl zbaven jakékoliv možnosti pracovat jako novinář. Pracoval plných 18 let jako topič v továrně MITAS v Praze až do listopadu 1989.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Dobrý den a dobrý poslech vám přeje Vladimír Kroc. Hostem pořadu Jak to vidí je dnes komentátor Jan Petránek. Dobrý den.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
Dobré páteční jitro.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Třetina obvyklého měsíčního přídělu sněhu dopadla na počasím sužovaný New York, který se těžce vzpamatovává z následků nedávného hurikánu Sandy. Meteorologové varují, že ve městě mohou být závěje hluboké až 70 centimetrů. Ve městě New York je bez elektřiny asi 11 tisíc domácností, teď jsme se dozvěděli, že benzíny je na příděl, pro Američany asi donedávna něco nepředstavitelného.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, čtvrtina benzínových stanic funguje, a to je velice málo. Takže, když máte auto s číslem, které je liché, tak smíte jeden den parkovat, ale pak zas ob den a stejně tak je to se sudými čísly, také se musí střídat s těmi lichými a lidé, protože jsou zvyklí tankovat si naftu, aby vytápěli své domy, tak to je otázka nejenom pro motoristy, je to prostě pro celý, já jsem ráno viděl všechny ty záběry, kdy Angličani, Američani si tedy stěžovali na to, že tohle to přežít je velice těžké a že by s tím vláda měla něco dělat. Je to první osten do paty Obamy.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
My se určitě vrátíme k výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech, ale teď bych se rád podíval trošku jinam, do Asie. V Pekingu začal včera 18. sjezd Komunistické strany Číny. Mluvilo se hlavně o boji s korupcí. Jakých rozměrů nabývá v téhle té zemi, jestli se to dá nějakým způsobem vyjádřit?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, tak řekl bych, že Čína je jedna z památí korupce, dvě země na světě, které budou mít obrovský vliv na celkový vývoj v 21. století jsou Čína a Indie a jak v Číně, tak v Indii ta korupce je někdy pro české poměry, a myslím si, že tady si nemůžeme stěžovat, že bysme neměli zkušenosti s korupcí, tak tam je ta korupce obrovská. Vtip je v tom, že tedy v Indii za to můžete být dlouhodobě, roky se soudit a nakonec z toho vyváznete, když jde třeba o ministerskou předsedkyni Tamilnádu nebo ministerského předseda v Karnatace, ti byli velice zasaženi a především v té Karnatace to bylo tím, že Čína uplatila tento stát, aby si odtamtud mohli odebírat nesmírně bohaté metalické a železné rudy. Tak to je třeba jenom, takže ta korupce může být i mezinárodně takhle spojena. V Číně samozřejmě za to šli mnozí i na popravu a přihlíželi tomu na fotbalových stadionech dokonce desetitisíce. Čili tam ta čínská korupce je velice tvrdě stíhána a ...

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
A zdá se, že ani tyto odstrašující případy nepomáhají, že kvete dál.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No samozřejmě. To, co se stalo Bo Xilajovi, člověkovi, který si myslel, že bude jedním z vedoucích lidí v čínském politbyru, protože státní správa je pořád ještě hluboce pod palcem Čínské komunistické strany, no, tak ten padnul právě kvůli korupci a jeho manželka bude do smrti sedět za vraždu jednoho Angličana, který měl původně pomáhat s různými velice špinavými kšefty, no a potom ona, když viděla, že by byli vydíratelní jako oba manželé, tak se postarala o jeho likvidaci. To je jeden z velice odstrašujících příkladů a takový bych řekl děsivý bod současné čínské historie.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Píše nám mail Jiří Brotánek z Prahy, také se ptal právě na úroveň korupce. Ale ocituji jinou otázku: Podle statistik OSN se Číně prý podařilo podstatně omezit procento lidí žijících pod hranicí chudoby a ptá se, jak to vypadá se zdravotním, sociálním a důchodovým pojištěním a dodává, protože pan Petránek zná dobře Indii, mohl by porovnat úroveň a tempo změn v těchto mamutích zemích? Bylo by to zajímavé, neboť Indie má multipartijní politický systém, v Číně je v podstatě tedy vládne, jak víme, jedna strana.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, tak ta indická situace, tam vládne trojkoalice a ta se velice těžko teďka vyrovnává s mnoha problémy, především sociálními. Já uvedu jen něco, co asi zamrazí, protože rád bych viděl, kdyby třeba český venkov byl podporován touto vládou, ale v Indii je to na venkově takové, že kolem tisíce farmářů ročně spáchá sebevraždu, protože nejsou schopný platit to, co by od nich vyžadoval majitel feudální, doslova majitel té půdy a oni nejsou schopni tedy uživit rodinu, takže volí smrt. Pokud jde o Čínu, tak ta je na tom mnohem lepší, protože v tomto desetiletí už 90 % Číňanů je, i když velice hrubě, ale přece jenom v kategorii lidí, který mají právo, aby stát za ně zaplatil zdravotní ošetření a to je dost velký průlom, to je něco, co Čína považuje, a taky na tom 18. sjezdu, který probíhá, který bude po 10 letech zase měnit celou tu garnituru, tak tam se o tomhle tom mluví jako o něčem velice výjimečném. Ten 18. sjezd abysme, abychom přešli na to nejdůležitější, co se zřejmě teďka na té planetě děje, tam končí vedení takzvané 4. generace. První byl Mao Ce-tung, ten od vzniku Lidové Číny až do roku 76 byl v čele, potom to převzal Teng Siao Pching se svojí novou teorií, že ať je kočka černá nebo bílá, hlavně, když chytá myši, čili on nastartoval ten státní kapitalismus, jemuž se říká nyní velice eufemisticky, že je to socialismus s čínskými rysy, tak ten potom předával třetí generaci, to byl Tiang Ce Min jako prezident Číny a zároveň generální tajemník, protože generální tajemník strany je víc než prezident, to je potřeba si uvědomit, no a ten je taky Tiang Ce Ming je dneska na tom sjezdu taky jako veličina, ale on to byl, kdo v roce 2002 dosazoval, a to je co, je hlavní úspěch teorie Teng Siao Pchinga, každých 10 let se musí měnit naprosto ti v politbyru, kteří vládnou této zemi. To je obrovský já bych řekl výdobytek, to je něco, co skutečně je něco o čem se Fidelovi Castrovi a nebo severokorejským diktátorům nikdy nezdálo. No a ten Tiang Ce Ming je tam vedle nynějšího prezidenta a generálního tajemníka strany, který se jmenuje Chu Tin Tao, nebo Ddzing Tao, to myslím si, že naši posluchači velice dobře chápou, jak naši sinologové a jiné přepisy nám někdy komplikují život, abychom se domluvili, kdo vlastně jak se v té Číně jmenuje. A teďka nově nastoupí ta pátá generace, kde bude Si Ťin-pching psáno Xi, ale někdy to Xi, což je to Si nebo Či, to je jako se řekne Kroc nebo Petránek, to je to hlavní jméno, že jo, všechno to další už si nemusíte ani pamatovat, no a vedle něho jako nového šéfa Číny od stranického po prezidentské, ale ono to prezidentské si bude muset počkat do března, kdy zasedne parlament, aby ho jako státního činitele jmenoval nejvýš a vedle něho bude tedy, musím ještě říct, že je mu tedy 60 let, tomuto novému, co nastoupí ...

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Takže mladík vlastně.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
... no, zajisté na čínské poměry, ale pozor, v 68 letech musí chodit funkcionáři do penze, což je taky ten výdobytek, jakým způsobem dostat od válu tu gardu, která by se příliš zaseděla ve svých teplých místech.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Přece jenom ale, když vynechám ta jména, tak prezidenta střídá nynější viceprezident, premiéra nynější vicepremiér, čili ona ta kontinuita řekněme tam je zachována, takže nedochází k nějaké velké revoluci ve vedení.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
To je velice správný postřeh, současný ministerský předseda je Wen Ťia-pao a bude ho střídat Li Kche-čchian, nebo Li Kche-kian, podle toho, jak chcete ...

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ten je mladší ...

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
... tomu je 57.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Li Kche-čchian tady píšou ... 57 let?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
Tomu je 57 let. První tedy muž v Číně, to je velice zajímavá figura, říká se, že myslí dost konzervativně, nicméně obrovsky si váží práce čínského venkova a tam by měl asi něco sociálně udělat, to je jeden z největších problémů Číny, je pořád to, jak se tam hladoví. Taky se říká, a to mě zaujalo teďka je veliký bestseller v Číně, jmenuje se to Náhrobní kámen a to je kniha, má asi 600 stránek a v Londýně vyšla teďka v překladu docela staženém, je z toho polovička toho, co bylo původně napsáno tím čínským autorem, a to je člověk, který se dostával do archivů Číny pod záminkou, že ho zajímá vývoj obilního trhu v Číně a vůbec vývoj v oblasti úrody a on totiž byl kdysi studentem v Pekingu, když mu přišla zpráva, aby, pokud možno, jestli chce vidět ještě živýho tatínka, tak aby se vrátil domů. A on se vrátil a on vlastně popisuje v tomhle tom svém románu, který je velice autobiografický to nejstrašnější v čínské historii moderní doby, to jsou léta 1958-62, ten strašlivý hladomor, který odnesl mnohem víc než 10 milionů lidí a tohle to on to tedy nazývá Náhrobní kámen a když byste se díval do stranických dokumentů čínských, tak se to tam, víte jak se říká nejstrašnějšímu hladomoru? Problémové období ekonomiky.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Kdybychom se vrátili do té současnosti, co tedy naznačuje, co by mělo přinést, nebo mohlo přinést ta obměna stranického vedení?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
Tak dost podrobně jsem se díval na to, co vlastně prezident současný a odstupující pan Chu, co vlastně říkal. Ty fráze jsou tam tak strašné, že kdyby člověk neviděl, jak obrovsky za posledních 10 let, říká se zečtyřnásobila se výroba, hrubý domácí produkt Číny, tak byste říkal, tohle to jsou hrozné řeči, to je: my se dostaneme vědecky dopředu, my budeme do roku 2020 v čele revoluce, pokud jde informační technologie, my uděláme všechno pro to, aby naše armáda, která zajistí bezpečnost Číny, ale my máme jenom defenzivní doktrínu, útočit nikde na nikoho nebudeme, tak i ta armáda musí být silně modernizovaná a především každý velitel musí být pomalu mistr na to, jak pracovat s počítačem a elektronicky ovládat své útvary.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Došlo třeba i na vztah s Tchaj-wanem?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, to je jedno z největších překvapení, které tam byly především pro lidi, který tu Čínu nesledují tak pečlivě, ti, co ji sledují, tak ti právě očekávali, co se řekne k Tchaj-wanu. A Tchaj-wan, který byl vždycky odsunován Čínou jako do role trpaslíka, s nímž svět nemá jednat, protože právo jednat za Čínu má jenom Peking, tak tady Chu navrhuje, aby se Tchaj-wan a Peking dohodly na mírové smlouvě, to už je veliký pokrok a je to tak, že se říká, my nikdy nedovolíme, aby na Tchaj-wanu byly tendence k odtržení, ale teďka my jsme ochotni se podepsat smlouvu, která by zabezpečila mír mezi oběma čínskými bych řekl, no ten světadíl na jedné straně, ostrov na druhé straně, tak ti, aby se dohodli a jednou došli ke sjednocení.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Než opustíme tuto kapitolu, i když bychom se o Číně mohli bavit ještě asi hodně dlouho, ale abychom se dostali ještě k dalším tématům, ještě ocituji další mail od Jiřího Brotánka. Ptá se na Tibet a otázka zní takto: nakolik je pravdou, že jedním z dalajlámových a také jeho exilové vlády požadavků je, aby hranice současné autonomní oblasti Tibetu byly podstatně rozšířeny a zabraly větší či menší části okolních provincií a zvětšily tak rozsah dnešního Tibetu asi na jednu čtvrtinu, či pětinu současné Číny?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, tak podívejte, tam jsou tendence pro a proti. Musíte vědět, že budhismus se týká nejenom samotného Tibetu, ale to, co je pro Tibet důležitý, je právě ten budhismus, z Tibetu přijel na, jako host, bez práva hlasovat, 11. pančenláma, ten tam byl velice obdivován domácími kamerami i zahraničními kamerami, ale ta sféra by se měla týkat i Sing jangu, což je severovýchod Číny a také Sečuánské provincie, kde jsou veliké bych řekl celky, velice budhisticky zaměřené a tam dokonce docházelo v posledních letech i k několika upálením, i když nejde o Tibetskou oblast. S tím, že Čína, Peking by měl si uvědomit, že nemá ubírat budhismu to místo, které podle především toho tibetského centra nějak je nesmírně důležité pro vývoj Číny.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
V Laosu byl 9. summit Asie - Evropa. Možná zajímavější, než to, co přinesl je, že laoská vláda schválila výstavbu gigantické přehrady s elektrárnou na dolním toku řeky Mekong, ten projekt kritizují nejenom ekologové, ale pochopitelně i okolní země. Co to pro vás, tedy co to podle vás pro oblast může znamenat?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, tak jde o elektrárnu v Šajaburi, to je asi 350 kilometrů vzdáleném severovýchodně od hlavního města Laosu Vientianu a tohle by byla klíčová přehrada. Laos je země, která je dvakrát, skoro třikrát tak velká, jako Česká republika, ale jen s 6 milionovým obyvatelstvem, je to taky jediná země v Asii, kdy nikdy nedošlo k železničnímu neštěstí, protože tam není železnice, mohl byste mi říct, že tedy v Afghánistánu taky ne, ale v Afghánistánu už přece mají 300 kilometrů železnice a dokonce, když tam byl v Afghánistánu ještě od Kety, od toho hlavního města nejkrásnějšího města Pákistánu, už ta železnice natahovaná do Afghánistánu, tak tam došlo k několika teroristickým výbuchům, včetně vyhození lokomotivy, čili to jsem malinko odbočil, pokud jde o tu Šajabursku elektrárnu, no, tak když si uvědomíte, že roční hrubý produkt Laosu dělá 7 miliard dolarů a tahle ta elektrárna má být postavena za 3,5 miliardy dolarů, je 30 metrů vysoká a prakticky by to znamenalo a je to thajský zájem, že by i okolí, to znamená jak Vietnam, tak i dolní Kambodža, tak Thajsko, to, ti by všichni měli obrovský zisk z toho, kdyby tahle ta, teďka si nevzpomenu přesně, myslím, že je to kolem 3500 gigawattů za rok by tam byla, tak tohle to je klíčová pro hospodářský rozvoj této oblasti země. Taky není asi bez zajímavosti, že Obama se chystá do téhle té oblasti přiletět, nebude to přímo do Laosu, ale 17. listopadu, na náš sametový den, nepřiletí Obama do Prahy, ale do Barmy a Barma právě taky bude částečně financovat to, co se týká Šajabury a Šajabury je jedna z 20 velkých projektů oblasti, která by znamenala velice zásadní pokrok. Umíte si představit, že ekologové šílí a nechtějí to dopustit, protože to, co se tam potom Mekong rozleje, je to 7. největší asijská řeka, 13. největší na světě, tak to je přece jenom něco mimořádného, ale řekl bych, že v tuhle tu chvíli je ta ekonomická a energetická složka stavby mnohem důležitější. Zastínilo to i to, že tam byl ten, ve Vientianu 9. summit Asie - Evropa.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Já jsem rád, že jste se zmínil už o té první Obamově cestě, tedy teď po volbách do jihovýchodní Asie. Ono na to tady naráží Luboš ve svém mailu, píše: Neustále jsme bombardováni negativními zprávami z celého světa, jestliže nevěříme na zázraky, jak si vysvětlujete náhlý zvrat politiky k lepšímu v Barmě? Zločinná diktátorská klika, chráněnec Číny se dobrovolně dala na demokracii, propustila disidentku Su Ťij, ta kandidovala do parlamentu, už tam směřuje i Obama a tak dále. Děkuji za odpověď, píše Luboš.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, víte, co je jeden z nejvýznamnějších projektů v Barmě? To je plynovod a ropovod, který přes celou Barmu je směrem od jihozápadu k severovýchodu, až se dostane do jednoho z nejdůležitějších čínských center do Kun minu, tam to je a Čína, která je velice tvrdá z hlediska diktatury, ta musela oslnit vedení Barmy především novýho prezidenta Thaina, se kterým tedy Obama taky bude jednat, Sain Tain je téměř rýmovaný prezident Barmy, tak s tím, že si říkají, no, tak když se všude v jihovýchodní Asii velice rychle rozvíjí v době světové krize tahle ta oblast není zasažená krizí vůbec takovým způsobem, jako to pocítily Spojené státy a jako to pocítila Evropa, no, tak proč bychom nedali na radu svých dobrých chráněnců, protože barmská diktatura mohla existovat jenom, když nad tím Peking držel ochrannou ruku. Tak tohle to ten důvod.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý odvolal ministra obrany Anatolije Serďukova nahradí ho dosavadní gubernátor moskevské oblasti Sergej Čujgu. Co tahle ta výměna znamená?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
Že Rusko dostane prvního budhistického generála, protože Šojguju je muž, kterýmu je tedy 57 let a narodil se v Tuvě a Tuva, pokud si to lidi neuvědomují, před druhou světovou válkou, před rokem 40 byly jen tři socialistické země, Sovětský svaz, Mongolsko a Tuva, to byl samostatný stát. On je ten státeček dvakrát větší než Česká republika, ale žije tam tolik lidí, že jako Ostrava naše, 300 tisíc, 310 tisíc lidí tam žije a milý Šojgu je tedy člověk, který je obrovsky vzdělaný, je nesmírně klidný, je to nejcharismatičtější člověk, který v Rusku vedení v nějaké instituce a teď je to ministerstvo obrany, je. On je to člověk, který taky umí 9 jazyků, na to by se nemělo zapomínat ...

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Takže zdá se, že to je dobrá zpráva?

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
No, je to vynikající zpráva, protože on člověk, který byl vždycky bez jakýchkoliv politických ambicí. On se prostě ujal po rozpadu Sovětského svazu ministerstva nebo vybudoval ministerstvo pro mimořádné situace, pomáhal a všude šel první, kde bylo zemětřesení, kde byly požáry, kde byly povodně, doma i ve světě a získal si právě proto, že uměl s mnohými mluvit, on ohromil francouzského velvyslance, když citoval Huga, on říkal, vy se to učíte, on říkal ne, já si to jednou přečtu, já si to pamatuju. Tak tenhle člověk nahradí Serďukova, který odchází jako zkompromitovaný generál pro ty úplatky a škody se dneska počítají v miliardách rublů. Samotný Šojgu ale tím nekončí, vedle něho bude i veliká čistka v těchto dnech na ministerstvu obrany vůbec, vyletí všichni náměstkové, novým náčelníkem generálního štábu bude Valerij Gerasimov, člověk stejně starý jak je Šojgu, čili kolem 50, něco přes 50 let. A znamená to velice mnoho, přičemž ten Gerasimov, jestli je z Tuvy Šojgu, tak Gerasimov je zase z Kazaně, čili budeme mít tuvinskýho budhistickýho generála v Rusku a náčelník generálního štábu bude z Tatarstanu, no.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ještě jsem se chtěl ptát na parlamentní shromáždění, na to, které se schází v Praze, ale tak to necháme na příště. Už se budeme muset loučit. Naším dnešním hostem v pořadu Jak to vidí byl Jan Petránek, děkuju, na shledanou.

Jan PETRÁNEK, komentátor
--------------------
Děkuju, hezký pátek našim posluchačům a také hezký víkend.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
No a v pondělí bude hostem pořadu Jak to vidí komentátor Deníku Ivan Hoffman. Vydařený víkend a dobrý poslech dalších pořadů přeje také Vladimír Kroc. Na shledanou.

autor: Jan Petránek
Spustit audio