„Jak taková zfetovaná pipina mohla svést amerického prezidenta?“ Příběhy slavných: Marilyn Monroe

30. listopad 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marylin Monroe
0:00
/
0:00

V ordinaci amerického psychiatra potkává Marilyn (Kateřina Brožová) neznámou ženu Helgu (Taťjana Medvecká). Ta se jí stane průvodkyní, soudkyní i posledním publikem.

Alkohol, prášky, mafie, politika... Tahle sexy blondýna žila příliš rychle a příliš intenzivně na to, aby to vydrželo. Namíchala si smrtící koktejl. „Doufám, že posluchače zaujmeme trošku jiným pohledemý,“ říká režisér Příběhů slavných Michal Bureš

Mizerné dětství

Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 Los Angeles jako Norma Jean Baker Mortenson. Měla nešťastné dětství. Otce nikdy nepoznala a kvůli psychicky labilní matce žila často u různých příbuzných. Ale i v sirotčinci. Vdala se hned, jak to šlo. Bylo jí zrovna 16 let.

Marilyn Monroe v roce 1945, kdy pracovala ve firmě na padáky

První manželství vydrželo jen tři roky. Štěstí nenašla ani v těch dalších. Podruhé to bylo na devět měsíců s baseballovou hvězdou Joeem Di Maggiem. Se slavným dramatikem a scenáristou Arthurem Millerem byla asi 5 let.

Dělnice sexsymbolem

Za války sice chvíli pracovala v továrně na padáky, následovala ale práce modelky a už v roce 1946 podepsala první smlouvu s filmovým studiem 20th Century Fox. Nejdříve hrála druhořadé role, než přišla Asfaltová džungle (1950). Dostala taky nové umělecké jméno. Používala ho až do smrti.

Postupně se stala americkým sex symbolem. Hrála hlavně prostoduché plavovlásky s bohatými nápadníky. Dodnes je asi nejoblíbenější její komedie Někdo to hrát horké (1959). Měla spoustu milenců, mezi které patřil i americký prezident J. F. Kennedy, ale i jeho bratr Robert.

Marilyn Monroe

Spekulace o její smrti

Poslední roky svého mladého života bojovala se závislostmi. Na alkoholu, ale i na různých uklidňujících prášcích a asi i drogách. Zemřela ve svém domě v Brentwoodu v noci ze 4. na 5. srpna 1962 za nejasných okolností. Šlo o předávkování, sebevraždu, nebo vraždu?


Účinkují: Taťjana Medvecká a Kateřina Brožová
Režie: Michal Bureš
V roce 2012 natočila Tvůrčí skupina Regiony Český rozhlas Olomouc

autoři: Michal Bureš , ipu
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...