Jak se točí filmy se zvířaty?

11. říjen 2012

Málokdo ví, že pan Václav Chaloupek je vystudovaný učitel kreslení. Zvířata napřed maloval a pak už to měl jen krůček ke kameře.

Ovšem, jak nám v rozhovoru vysvětlil, zvířata mu neustále věnovala takovou pozornost, že by natočil jen čumáčky dožadující se přízně. Musel pro své filmy najít jiné kameramany. Pan Chaloupek točí totiž výhradně se svými zvířaty, která zná a k nimi ho poutají důvěrné vztahy.

Jedině tak může připravit záběr, protože ví, jak které zvíře zareaguje. Během natáčení zvířata nikdy nevystavuje riziku. Tvrdí, že za to žádný záběr nestojí. V jeho pohádkách stejně zvířata nepředvádějí žádné husarské kousky. Nejdůležitější přece je, aby se zvířata před kamerou chovala přirozeně, a děti tak viděly pravý obraz přírody.

Protože pan Chaloupek pracuje s mláďaty, musel nastudovat to, jak vychovávají své potomky zvířecí mámy. I když žijí v lese, nemohou růst jako zdejší dříví, a i když jsou to filmové hvězdy, manýry celebrit by jim rozhodně neprospěly. Proto může pan Chaloupek své zvířecí kamarády navštěvovat i dlouho po natáčení, nehledě na to, že mnozí jeho herci u něj bydlí dodnes.

Moderovala Veronika Hájková.

autor: Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.