J. E. Purkyně. Český Leonardo da Vinci

17. prosinec 2021

Jan Evangelista Purkyně je jeden z nejslavnějších českých vědců. Vystudoval lékařství, ale léčení se nikdy nevěnoval. Namísto toho důkladně zkoumal vše, co mu přišlo pod ruku. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Portfolio vědeckých prací a objevů obsahuje dvacet oblastí, kterým se Purkyně postupně věnoval a to nejen z oblasti lidské fyziologie, ale i z botaniky, embryologie, psychologie a dalších oborů.

Dnes by byl celebritou světového významu

Purkyně však nepůsobil pouze jako vědec, ale setkáváme se s ním doslova na každém kroku tehdejší doby. Dodnes můžeme v knihovnách nalézt jeho překlady evropských dramatiků, básníků a spisovatelů. Věnoval se i vlastní tvůrčí činnosti.

Plně vstupoval do dění národního obrození. Pomáhal rozvíjet české školství, byl nadšeným propagátorem sportu a jeho stopy najdeme i na tehdejší politické scéně.

Kdyby Jan Evangelista Purkyně žil v naší době, byl by jistě celebritou světového významu.

Další Příběhy z kalendáře představí humanitární organizaci, jejíž členové v bílých pláštích pomáhají po celém světě.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jaroslav Hejnic
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...