Ilona Švihlíková: Žena je nadměrně využívána. A nejenom že z toho nic nemá. Ještě je systémem trestána nižším důchodem

4. listopad 2015

„Že se žena doma dře zadarmo, je přece normální! Já musím makat v práci, aby byly peníze...“ Zakořeněné stereotypy u nás vedou k diskriminaci. Souhlasíte, že naše společnost očekává od žen hodně, ne tak od mužů?

Je to už evergreen: platová nerovnost mezi muži a ženami. Pondělí 2. listopadu se proto stalo Dnem rovného odměňování. Právě od pondělí statisticky vzato přestávají být ženy až do konce roku placeny, prohlásila Věra Jourová, česká eurokomisařka pro spravedlnost.

Čtyři klíčové body

Ženy se stále nacházejí v hůře placených zaměstnání. „Takže se jich mnohem víc týká pracující chudoba,“ upozorňuje ekonomka Ilona Švihlíková. Na ženy taky téměř výlučně čeká po práci ještě tzv. 2. směna. Obnáší asi 10 hodin práce týdně.

„Atraktivita pro zaměstnavatele je tak omezená tím, že ženy neustále o někoho pečují,“ vysvětluje Švihlíková. Máme tu ale problém i s dostupností předškolních zařízení a s malým počtem částečných úvazků. „V českém prostředí to často vypadá tak, že je to plný počet hodin za poloviční plat.“


Čistá diskriminace nižším ohodnocením
I ta u nás funguje. Hlavně u žen vysokoškolsky vzdělaných. A nemusí to být nutně platová složka, upozorňuje Švihlíková. „Muži automaticky dostanou služební vůz, služební notebook. Ženy jsou většinou taky vyčleněny z top managementu. Je to pánská hra.“

Společenská očekávání

Náprava je podle Švihlíkové složitá proto, že se netýká jenom legislativy. Ženy totiž nemají možnost volby. „Na rozdíl od mužů stojí před řadou společenských očekávání. Svůj život nežijí podle svých představ.“

Vyvíjí se na ně tlak, že by měly mít na starost péči, domácnost, výchovu dětí a ještě by měly vydělávat. Přitom péče, domácnost nebo výchova dětí není nijak honorována. „A neprojevuje se ani ve výši důchodu! To je potom ta feminizace chudoby: chudoba hrozí více seniorkám než seniorům.“

Kritická mateřská

Příkladem může být mateřská. Když se z ní ženy vracejí do práce, jdou často na nižší pozice. Vracejí se na začátek, zatímco muži už jsou jinde. „Žena je nadměrně využívána. Nejenom že z toho nic nemá. Ještě je systémem trestána nižším důchodem,“ soudí Švihlíková.

Manažerka

Česko je podle Věry Jourové 3. nejhorší zemí EU v rozdílu odměňování mužů a žen. Proč jsou na tom jinde lépe? „Někde je to dáno kratší mateřskou. Ale já nejsem zastáncem toho, dávat děti do jeslí,“ říká Švihlíková. „Jinde je to větší rozšířeností částečných úvazků. A menší očekávaností té 2. směny.“

Více si poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , rota
Spustit audio