Ilona Švihlíková: Snižování daní je závod ke dnu. Velké firmy musí platit více

16. prosinec 2016

„Český daňový systém nyní vyhovuje velkým a bohatým,“ říká premiér Bohuslav Sobotka. Cílem sociální demokracie podle něho nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma. Je čas na daňovou revoluci?

„Český daňový mix není dobře nastavený,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková. „Když se podíváme na výtěžnost jednotlivých daní, zjistíme, že ho táhne sociální pojistné zaměstnanců a daň z přidané hodnoty, která nejvíce dopadá na chudé.“

Vyšším zdaněním k vyšším platům

Podobou daňového systému podle Švihlíkové určujeme, jaký by stát měl být, ale i kolik dostaneme na výplatní pásce. „Mzdová úroveň je u nás velmi silně podhodnocena, 37 % unijního průměru. To je vedle Litvy snad nejméně v EU a daňový mix by na to měl reagovat.“

„Progresivní zdanění velkých firem by mohlo například vést ke snížení odlivu zisků z ekonomiky. Tento faktor výši našich platů bezesporu ovlivňuje, v makroekonomické sféře je tohle všechno provázané.“

Daňové ráje v Evropě

Neodejdou pak ale firmy tam, kde budou platit nižší daně? Maďarský premiér Viktor Orbán například slíbil od nového roku snížit korporátní daň na 9 %. „Už delší dobu pozorujeme závod ke dnu, v rámci celé EU se tato daň snižuje. Firmy ale ne že chtějí nízké daně. Ony nechtějí platit žádné.“

Umožňují jim to daňové ráje, které jsou i v Evropě. Charitativní organizace OXFAM vytvořila žebříček zemí, které vytvářejí pozoruhodnou legislativu a pomáhají firmám vyhnout se zdanění. V první desítce je polovina zemí EU. Mezi nimi Lucembursko, Kypr, Irsko nebo Nizozemsko.

Pomáhejme vlastním

„Opravdu chceme podléhat tlaku nadnárodních firem, které mají tržby větší než HDP České republiky? Nenadešel už čas na to, abychom se starali o podporu vlastních malých a středních firem?“ Cestou by mohlo být snazší financování a další pomoc: „Velice dobrý počin by byla krajská rozvojová banka, stejně tak technologická i marketingová pomoc těmto firmám.“

autoři: zis , Ilona Švihlíková , ert
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.