Hrubeš

23. březen 2020

Příjmení Hrubeš vzniklo z přídavného jména hrubý, které mělo ve staré češtině význam „velký“. Jak napsal Pavel Eisner v Češtině poklepem a poslechem: „Že původní význam slova hrubý je velký, hmotnatý, na to je důtklivá vzpomínka v oblasti českých příjmení. A to takto: jako v každém národě jmenuje se i u nás mnoho lidí podle tělesné urostlosti nebo neurostlosti nějakého dávného praotce. Proto tolik Lepetitů, Kleinů a Malých.

Proto i tolik pp. Legrandů a Grossů. Znáte však Čecha, který by se jmenoval Velký? (...) Nesetkal jsem se dosud s nimi, ani v četbě ne. A to jen proto, že českým protějškem pana Lepetita a pana Grosse je pan Hrubý. Což neznamená krobiána, nýbrž člověka, jehož předek byl urostlý. Zde tedy památka na prvotní význam slova hrubý.“ V jediné věci se Pavel Eisner mýlí, máte i příjmení Velký, nosí jej 300 obyvatel, Hrubý je však rozhodně běžnější, to používá 10 398 osob. I příjmení Hrubeš je běžné, nejvíce jeho nositelů žije v Praze, celkem jich v evidenci obyvatelstva najdete 1 843.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 69; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 52; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1897, s. 44; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 260

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu