Host Studia Leonardo: archeoložka Naďa Profantová

7. leden 2014

Největší audioportál na českém internetu

Naďa Profantová | Foto: Marián Vojtek, Český rozhlas

Kulaté výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyvolalo zájem o jejich dobu. Jak žili tehdejší lidé? Jak fungovala společnost a její elity? Na to se Jan Burda ptá PhDr. Nadi Profantové z Archeologického ústavu.

Loňské výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyvolalo všeobecný zájem o jejich dobu. Jak žili tehdejší lidé?

Jak fungovala společnost a její elity? Co nám o tom dokáží povědět archeologické nálezy? Na to se moderátor Jan Burda zeptá Nadi Profantové z Archeologického ústavu.

PhDr. Profantová Naďa CSc. se specializuje na starší a střední dobu hradištní, dobovou elitu a styky s Avary. Dále se věnuje velkomoravským pohřebištím a staroslovanským sídlištím v Čechách a na Moravě.

Moderuje Jan Burda.

autor: bur

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.