Jak se učí učitelé učit? Videotrénikem!

27. duben 2016

Jak funguje metoda videotréninku? A jak ji lze použít ve školním prostředí? O způsobech, jak se mohou učitelé učit lépe učit hovořila psycholožka Eva Šírová z Psychologické fakulty Univerzity Karlovy.

„Používáme videonáhrávky pro zpětnou vazbu s pedagogem,“ popsala základní princip metody odbornice.

Tato metoda sice vznikla primárně pro práci s rodinou, její využití v oblasti pedagogiky je ale stejně přínosné.

„Tam, kde cítíme nějaký trabl a nedaří se nám kontakt s dítětem, něco jde špatně, právě tam video dokáže tyto momenty krásně zachytit,“ vysvětlila psycholožka.

Specifikum této metody je, že se učitele, který má problém například se skupinou žáků, psycholog zeptá, kde cítí nejmenší problém. „Tedy ve které hodině mu učení nejlépe jde, kde žáci ještě jakž takž poslouchají.“

„Tam jdu a číhám na momenty, kdy žák nebo žáci dělají to, co po nich učitel chce. Tyto momenty natáčím, a pak se na ně společně s pedagogem díváme a pátráme po tom, co udělal pro to, že se žáci najednou zapojili a pracovali.“

Psycholožka většinou natočí 7 až 10 minut. „Vědci dokázali, že naše komunikační vzorce se po přibližně deseti minutách opakují.“

Tim, že učitel sám vidí svůj výkon, může posoudit účinnost, a pak si může účinné prvky začlenit do svého komunikačního vzorce a používat je dál.

„Protože jde ale o trénink, nestačí jen jednorázové natočení, ale o to, aby sám učitel, který chce něco změnit, to dále zkoušel,“ dodala Šírová. „Sám nastavuje i mezidobí. Většinou chtějí učitelé nová zjištění chvíli zkoušet, a třeba po týdnu do stejné hodiny a třídy mám přijít a znovu je natočit.“

Platí stará zkušenost: když se učíme něco nového, tak na to často myslíme, ale nepoužíváme to.

„I učitelé mi sami říkají: už je to týden, ty jsi tady, a já jsem to za celou dobu nezkusil. Vždy jsem to měl v hlavě, ale nedal jsem to. A tím, že je znova natočím, si může učitel znova posoudit, jak jsou nové postupy účinné, jaký to má význam pro děti,“ shrnula přínosy videotréninku Eva Šírová.

Hostem Studia Leonardo byla psycholožka Eva Šírová z Psychologické fakulty Univerzity Karlovy. Pořad připravila Terezie Jirásková, moderuje Martina Spěváčková.

autoři: Terezie Jirásková , msp , oci
Spustit audio