Hořím. Dokuseriál o tom, jak pečovat a nevyhořet
„Vždy hledám, jaké malé radosti mohu do života lidí v hospici vnést.“ Hořím: Příběh Saši, zdravotní sestry, která pomáhá lidem žít až do konce
Saša se už 15 let v ostravském hospici soustředí, aby byly poslední dny klientů co nejpříjemnější. „Hospic pro mě znamená pocit blízkosti, světla a naděje. Cítím tam život. Říkám, že lidé k nám přichází žít závěr svého života.“ Poslechněte si příběh Saši, kterou na cestě k citlivé a ohleduplné péči ovlivnila i její vlastní nemoc. Díky ní totiž poznala, jaké to je péči přijímat. Pro podcastovou sérii Hořím s podtitulem Jak pečovat a nevyhořet ji vyzpovídala Simona Bagarová.
Kreativní producentka, dramaturgyně: Veronika Ruppert
Mistr zvuku: Jiří Benák
Technická podpora, editace: Zuzana Rejchová
Hudba: Jaroslav Pokorný
Vizuály: Lilit Lysa
Podcastová série Hořím se věnuje tématu péče. Přináší pětidílný manuál praktických rad, jak se dobře postarat o své blízké ve stáří a pět rozhovorů se špičkovými pečovateli, kteří svou práci berou jako dar a lidskost jako její podstatu. Sérií Hořím provází Simona Bagarová, zakladatelka organizace MILA, která pracuje na tom, aby bylo dobře seniorům i pečujícím.
Související
-
Iva Holmerová: O dva miliony českých seniorů se dnes stará pouze 440 gerontologů. To není překlep!
Každý z nás někdy zemře. Seniorský věk je poslední etapou života, ale i ta by měla být důstojná. Naši politici si ale zřejmě myslí, že jsou tady navždy.
-
V prachatickém domově seniorů je „něco jinak“. Pracují tu s konceptem smyslové aktivace
Česko stárne. Nad 65 let je už dnes každému pátému. Hana Vojtová se věnuje péči o dobré duševní zdraví seniorů. Je ředitelkou domova v Prachaticích.
-
„Aby šmejdi nezneužívali seniory na předváděcích akcích.“ Dokument o spolku Hurá na výlet!
Co pro člověka znamená, když ho navždy opustí jeho životní partner? Jak se vypořádat se samotou? A je vůbec možné zůstat i v pozdějším věku aktivním a optimistickým?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.