Hledání tady a tam. Dokument o roli náboženství a víry během migrace
Ali, student medicíny ze Somálska, a Alina, cvičitelka jógy a učitelka ajurvédy z Kazachstánu, sdělují své názory a pocity ohledně víry a života v ČR.
Napadlo mě to ještě v době, kdy jsem psala disertační práci. Zkoumala jsem život rusky mluvících studentů v ČR a ukázalo se, že hodně studentů začíná být výrazně více věřící, než byly ve své rodné zemi před migrací. Začínají častěji slavit náboženské svátky, držet půst a chodit do kostela, kde zapalují svíčky před důležitými okamžiky ve svém životě.
Jsou to ti, kteří pokračovali ve víře svých rodičů a prarodičů ze své země původu, ale také ti, kteří své náboženské orientační body úplně otočili a vyměnili za nové. Sama na sobě jsem také pozorovala změnu v náboženském chování. Začala jsem nosit pravoslavný křížek, což jsem v Rusku vůbec nedělala.
Alina a Ali
Zajímalo mě čím to je? Způsobuje to migrace? Nebo hledáním své identity a snaha se nějak zakotvit? Upevnit své kořeny, aby člověk lepé stál na nohou v novém prostředí? Proč někteří lidé pokračují v praktikování víry svých rodičů a prarodičů a jiní ne? Je to akt osamostatnění? Odpovědi na tyto otázky jsem se vydala hledat s mikrofonem v ruce.
Nejprve na hodině jógy u Aliny, mé známé z Kazachstánu, kde jsou většina lidí buď muslimové, nebo pravoslavní křesťané. Alina se ale vydala úplně jiným směrem – v ČR se stala cvičitelkou jógy a učitelkou ajurvédy. Odpovědi jsem hledala i na recepci hotelu, kde pracuje Ali, mladý student medicíny ze Somálska.
Sebereflexní práce
Musím přiznat, že před rozhovory s Ali a Alinou jsem věděla velice málo o islámu a filozofii jógy. Těšila jsem se, že od svých hrdinů radiodokumentu se o tom dozvím víc. Taky jsem doufala, že když pochopím, jaký mají vztah s Bohem Ali a Alina, ujasním si i svůj vztah.
Související
-
Farářka. Dokument o cestě z Prahy do Brna, o cestě k víře a k lidem
Pražačka přišla do Brna a udělala rozruch. Mezi lidi a do kostela ale přivedla pořádek. Dokument o netypické farářce Československé církve husitské.
-
Chci spojovat lidi. Zachycení života mladých Židů, kteří se veřejně hlásí ke své víře a identitě
David chce být rabínem. Během dokumentu vám otevře dveře do zákulisí synagogy, jeho židovské svatby, ale především do své duše.
-
Pro tebe. Jak žít s vírou, když tě církev nechce? Dokument o bývalém faráři
Jirka, bývalý římskokatolický kněz, a Tom, který se od něj nechal pokřtít. Partneři. Spolu chodí na zakázané mše, ale třeba i do průvodu na Prague Pride.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka