SERIÁL

Henryk Sienkiewicz: Pouští a pralesem

Henri Rousseau: Sen (výřez z obrazu)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dobrodružný příběh dvou unesených dětí, které na cestě za záchranou urazí tisíce kilometrů a svedou při tom nerovný boj s přírodou i zlými lidmi.

Hlavními hrdiny příběhu jsou čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkowski a osmiletá anglická dívka Nela Rawlisonová, jejichž otcové působí v Egyptě ve společnosti zabývající se provozem Suezského průplavu. Obě děti jsou uneseny na rozkaz mahdistického velitele Smajna. Ten děti potřebuje proto, aby je mohl vyměnit za svou rodinu uvězněnou v Egyptě.

Únosci jsou dva honáci velbloudů, bratři Idrís a Gebr. Ale patří k nim i sluha Rawlisonových jménem Chamis. Únosci s dětmi putují společně s karavanou bažinami a pralesy středovýchodní Afriky. Když je karavana napadena lvem, Staš se zmocní pušky a v nastalém zmatku zastřelí Chamise a Gebra. Potom děti uprchnou společně s dvěma černošskými otroky, které Gebr krutě týral. Jak dopadne jejich cesta?

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Inspirací k napsání příběhu byla skutečná událost, k níž došlo během stavby Suezského průplavu, kdy obchodníci s otroky unesli jednomu ze zúčastněných inženýrů syna, který nebyl přes veškeré úsilí nikdy nalezen. V době svého vydání vyvolala kniha velkou literární senzaci, protože Sienkiewicz, který byl na vrcholu své slávy, nikdy předtím knihu pro děti nenapsal.

Účinkují: Ondřej Kepka, Markéta Danhelová, Jiří Prager, Karel Heřmánek, František Němec, Gabriela Vránová, Marek Eben, Viktor Vrabec, Jan Přeučil, Svatopluk Skládal, Václav Stýblo, Jiřina Inka Šecová a Alena Konopíková

Scénář: Marie Říhová

Režie: Ivan Holeček

Překlad: Karel Málek

Hudba: Ladislav Tůma

Dramaturg: Ivan Hubač

Natočeno v roce 1985.

Spustit audio