Helena Benešová: Někdy člověk nevypadá. Jana Štěpánková v roli matky, která řeší nečekané problémy s dospívajícím synem
Ve středu 16. srpna, krátce před svými stými narozeninami, zemřela prozaička a autorka rozhlasových her Helena Benešová. Od konce 60. let, kdy zahájila spolupráci s Českým rozhlasem, napsala dvě desítky her nejrůznějších žánrů pro dospělé i pro děti – většina vznikla v dramaturgii Josefa Hlavničky. Na Dvojce ji připomínáme monodramatem Někdy člověk nevypadá. Monolog ženy, která řeší nečekané problémy s dospívajícím synem, se stal hereckou příležitostí pro Janu Štěpánkovou.
Psaní si Helena Benešová (30. srpna 1923 – 16. srpna 2023) držela jako svého druhu koníčka. Spíš než za spisovatelku se označovala za pozorovatelku, která za to, co vytvořila, vděčí schopnosti naslouchat lidem kolem sebe. Ať už to byly povídky, knížky pro děti, televizní nebo rozhlasové scénáře, vycházejí z příběhů z autorčina okolí nebo z jejích vlastních zážitků z dětství. Mnoho z nich dostalo podobu rozhlasových komedií – Královna Anna (1976), Malá nemorální historie (1979), Píseň o nose (1980), Bětka Veselka (1986), A just věřím na duchy! (1991). Několik zpracovala v detektivním žánru: Šerloček (1968), Vražda na Císařské aleji (1986). Opakovaně se vracela k problémům rodinného soužití, vztahům mezi rodiči a dětmi. Sem patří její hry Dědictví (1987), Klub Štresáků (1989) a především monodrama Někdy člověk nevypadá (1986), za které získala v roce 1987 hlavní cenu na festivalu Prix Bohemia Radio.
Dramaturg Josef Hlavnička, který v roce 1967 přijal k realizaci autorčinu vůbec první rozhlasovou hru – detektivku s mladičkou hlavní hrdinkou, které pro její zálibu v kriminálních příbězích nikdo neřekne jinak než Šerloček – o Heleně Benešové říkal: „Mezi charakteristické vlastnosti rozhlasových her Heleny Benešové patří kromě jiných také jedna dost vzácná. Autorka, která se v posledních desetiletích soustřeďuje hlavně na psaní pro rozhlas, je totiž opravdu původní svým příznačným, neokázalým způsobem. … Původnost talentu je dar, jehož nedostatek mnozí nahrazují kvantitou psaní, řemeslnou šikovností, ochotou kdykoli přiskočit, vyhovět, napsat cokoli, aspoň v dramaturgii hromadných sdělovacích prostředků. Na tento inflační mumraj Benešová nikdy nepřistoupila. Píše poměrně málo, zato se víc rozhlíží, naslouchá, uvažuje…“
Roli matky v dramatickém monologu ženy, která musí nečekaně čelit krizi svého vztahu s dospívajícím synem, ztvárnila Jana Štěpánková. Režisérkou inscenace byla Hana Kofránková.
Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Arnošt Goldflam: Dámská šatna. Komedie o herečkách oblastního divadla
Využijte jedinečné možnosti nahlédnout do divákům jinak utajených prostor – s herečkami Eliškou Bouškovou, Lenkou Loubalovou, Kamilou Sedlárovou a Pavlou Tomicovou.
-
Rytíř don Quijote de la Mancha. Jiří Adamíra a Rudolf Hrušínský v komických příhodách šlechtice
Poslechněte si příběh, který v kvaltování časem neztratil nic ze svého kouzla. Na motivy španělského renesančního románu napsal František Pavlíček.
-
Saul Bellow: Něco jako piha. Vtipná hříčka o špičkovém vědci a o kuriózním zdroji jeho inspirace
V aktovce slavného amerického spisovatele nakonec dojde na známé rčení: za vším hledej ženu! V hlavních rolích Iva Janžurová a František Němec.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka