Rytíř don Quijote de la Mancha. Jiří Adamíra a Rudolf Hrušínský v komických příhodách šlechtice na cestě za ideály

13. srpen 2023

Zchudlý šlechtic je natolik uchvácen čtením rytířských románů, že se sám rozhodne stát potulným rytířem. Vymyslí si jméno don Quijote de la Mancha, svou starou herku přejmenuje na Rocinantu, vezme si zbroj, vyrobí helmici a se svým sluhou Sanchou Panzou se vydavá do světa napravovat křivdy! Příběh, který v kvaltování časem neztratil nic ze svého kouzla, napsal František Pavlíček – inspirován španělským renesančním románem Miguela de Cervantese y Saavedry.

Účinkují: Jiří Adamíra, Rudolf Hrušínský st., Josef Bek, Bohumil Bezouška, Libuše Havelková, Jana Paulová, Petr Svoboda, Milan Neděla, Eduard Cupák a Ferdinand Krůta
Napsal: František Pavlíček
Dramaturgie: Ivan Hubač
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: 1992

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.