Helena Benešová: Klub štresáků. Původní rozhlasová hra o složitosti a obtížnosti novinářské práce

2. březen 2024

„Psychologie dětí může být mnohem složitější, nežli dospělí předpokládají a nežli o tom novináři píšou,“ říká ve svém dlouhém monologu nešťastná matka dospívající dcery. Své přesvědčení adresuje novinářskému redaktorovi, který ji sleduje téměř beze slova, přesto však stále více vtažen do dramatické situace. Klub štresáků natočila v roce 1989 režisérka Hana Kofránková a do hlavní úlohy obsadila Danielu Kolářovou. V dalších rolích uslyšíme Jiřího Bartošku a Zuzanu Bydžovskou.

Účinkují: Daniela Kolářová, Jiří Bartoška a Zuzana Bydžovská
Napsala: Helena Benešová
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 1989
Jiří Bartoška vypráví

Rozhlasovou hru s názvem Klub štresáků napsala na konci 80. let zkušená autorka Helena Benešová. Přestože v několika detailech proniká do textu realita závěru období socialismu, přesto je jádro autorčina poselství neustále aktuální a naléhavé: média neboli sedmá velmoc svou snahou podávat zjednodušené a hlavně jímavé příběhy, velmi často zkreslují skutečnost, a tím ve svých důsledcích ubližují těm nejvnímavějším, tedy mladým lidem.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související