Hana Primusová: Trpaslíci mezi námi
Najít trpaslíka není jednoduché. Ukážou se totiž jen tomu, komu chtějí. Ondra Dobřej a Julinka Myšková se je vydali hledat. Jak to dopadlo, se dozvíte od Josefa Somra.
Ondra Dobřej a Julinka Myšková byli kamarádi. Ondra žil jen s tatínkem a Julinka zase jen s maminkou, a tak byli oba rádi, že střídavě svačí u Myšků a pak zase u Dobřejů.
Julinka měla ráda Ondrova tatínka. Byl to vědec a věřil jen tomu, co se dá vědecky dokázat. A to se Julince líbilo, protože byla taky taková a jednou chtěla být vědkyně. Ondra si zase oblíbil Julinčinu maminku. Byla stejně jako on spíš snílek. Měla fantazii a věřila na trpaslíky.
Tahle čtveřice se jednoho dne rozhodla, že nějakého trpaslíka najde. To ale není jednoduché, protože trpaslíci se ukážou jen tomu, komu chtějí... A co vy? Už jste někdy nějakého viděli?
Jak to začalo
Hajaja vás zavede za dvěma dětmi - Julií Myškovou a Ondřejem Dobřejem. Julinka nemá tatínka a Ondra nemá maminku, takže oba ví, jaké to je, když vám někdo moc chybí. Někdo, koho jste možná ani neznali, ale víte, že existoval. Julinky maminka se nyní rozhodla, že nutně potřebuje najít nějakého trpaslíka. Podaří se jí to? A pomohou jí Julinka s Ondrou?
Kdo je vidí a kdo ne
Julinky maminka chce najít nějakého trpaslíka, aby ho mohla namalovat do knížky. Ondra spolu se svým tatínkem slíbili, že se k pátrání přidají. Z jejich čtveřice byla jediná Julinka, která trpaslíky hledat nechtěla. Proč se tomu Julinka tak vyhýbá? Copak nemá fantazii? Je lepší televize nebo rádio? A proč trpaslíky nemůžete vidět zpříma? To se dozvíte, když si poslechnete dnešní pohádku!
Žádná náhoda, znamení!
Hledat trpaslíky není jednoduché. O tom se přesvědčila i Julinka Myšková s Ondrou Dobřejem. Ačkoli Julinka do poslední chvíle nevěřila, že trpaslíci existují, po seznámení s panem Koboldem musela uznat, že se mýlila. Zatím se však obě děti rozhodly, že o tom rodičům nepoví a budou na vlastní pěst hledat samy. Jak se daří pátrání Ondřejovu tatínkovi, který je vědec? Najde nějakou zajímavou knihu o trpaslících v knihovně?
Mluvící kámen
Věříte na trpaslíky? Nebo si myslíte, že jsou to jen bytosti z pohádek pro malé děti? A co kdybychom vám řekli, že trpaslíci jsou mezi námi a pomalu se nás lidi snaží naučit, že na světě jsou důležitější věci než mobily a dálnice a supermarkety? Hajaja vám prozradí, jak takové trpaslíka mezi obyčejnými lidmi rozpoznat a proč někteří lidé na trpaslíky nevěří.
Podivní pošťáci
Co byste dělali, kdybyste přišli na to, že vaši pošťáci jsou trpaslíci? Možná se vám zdá, že to není pro trpaslíka to pravé povolání, ale trpaslíkům se prostě líbí, když si lidé píší. Co zažili, co si přejí, jak se jim daří a že mají jeden druhého rádi. Dopisy sbližují a na rozdíl od emailů se dají se schovat na památku. Píšete ještě dopisy? A věříte na trpaslíky?
Abertamská zatáčka
Maminka Hana, Julinka a oba a Ondřejové Dobřejové vyrazili do Krušných hor, aby tam našli nějaké trpaslíky. Prohledávali jeskyně, hluboké lesy, louky i doly a stávalo se, že bočním pohledem občas zahlédli někoho, kdo - když se koukli zpříma - tam pak vůbec nebyl. Co se stalo v okolí Abertamské zatáčky? Proč tam každý zabloudí?
Nechte si to pro sebe!
Už jste někdy slyšeli o kopci s názvem Trpasličí hora? Nachází se kousek od Verneřic v Českém středohoří. Dnes už tam trpaslíci nejsou, protože je odtud lidé vyhnali jako skoro ze všech starých trpasličích sídel. Přesto se tam Ondra Dobřej a Julinka Myšková spolu se svými rodiči vypravili. Najdou tam nějaké? Je existence trpaslíků prokazatelná, nebo ne? A záleží na tom vůbec?
Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.