Gaudeamus igitur. Dokument o fenoménu univerzity třetího věku
Elitou mezi seniory mají být studenti univerzity třetího věku. Koláž z myšlenek její zakladatelky Jany Šemberové, profesora Martina Hilského a obhajob závěrečných prací.
Studenti univerzity třetího věku mají být tahouny své generace. Dobrovolníky, kteří organizují volný čas, ale i občanské aktivity svých vrstevníků.
Alespoň taková je vize Jany Šemberové, docentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. O své dítě, univerzitu třetího věku, pečuje Jana Šemberová úzkostlivě přes 20 let.
Nos habebit humus
Pietně laděné koláž Ivana Studeného spojuje postřehy i střípky přednášky profesora Martina Hilského, reportáže z promocí letitých studentů, obhajob jejich závěrečných prací a také z mimoškolních sportovních aktivit seniorů.
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Účinkují: Jana Šemberová, Andera Březinová, Martin Hilský, Václav Hrášek, Emílie Bláhová, Emílie Červáková, Miluše Kruchňová, Marie Nolová
Nosným motivem rušného víru myšlenek i situací je zpěv stářím poznamenaných, avšak elánem prosycených hlasů: Gaudeamus igitur, radujme se jsouce mladí... než nás země přijme, nos habebit humus.
Další dokumenty z cyklu Dobrá vůle si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.