G. K. Chesterton: Anarchista Čtvrtek, zlý sen

27. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anarchista čtvrtek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Básník a policista Scotland Yardu se ocitne na jednání anarchistů, kteří připravují atentát. Příběh, který staví detektivku na hlavu, poslouchejte do soboty 3. srpna 2019.

Hlavní postavou příběhu je Gabriel Symon, policista Scotland Yardu z oddělení pro potírání anarchismu a básník v jedné osobě, který se za podivných okolností ocitne v nejvyšší radě anarchistů. Ta právě připravuje atentát. Příběh je tíživým snem, ve kterém se komika mísí s prvky výhružné absurdity a detektivka je poněkud stavěna na hlavu.

Nebyl jen otec Brown

Gilbert Keith Chesterton se psem

Anglický spisovatel Gilbert Keith Chesterton je u nás známý především jako autor cyklu detektivních příběhů otce Browna, které psal v letech 1914–1935. Ty jsou ale jen součástí jeho rozsáhlého a velmi různorodého díla.

To obsahuje sociologické, politické a náboženské stati, pojednání a polemiky, literárně kritické studie a monografie, cestopisy i rozmanitou tvorbu beletristickou (povídky a romány), ale i sbírky básní a divadelní hry.

Herci pražských divadel

Mezi jeho nejznámější románové fantazie patří právě Anarchista Čtvrtek. Podle románu vznikla hra, kterou pro rozhlas napsali Zdeněk a Marie Hořínkovi. Její rozhlasové nastudování připravil režisér Ivan Chrz s herci pražských divadel.

Účinkují: Jiří Ornest, David Novotný, Daniela Kolářová, Jiří Holý, František Němec, Jan Vlasák, Kamil Halbich, Otakar Brousek st., Petr Motloch, Magda Karbusická, Zdenička Tichá, Milan Slabihoud, Pavel Karbusický a Eduard Pavlíček
Přeložila: Hana Žantovská
Dramatizace: Zdeněk Hořínek a Marie Hořínková 
Hudba: Petr Mandel
Dramaturg: Pavel Minks
Režie: Ivan Chrz 
Natočeno v roce 2000.

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.