František Pavlíček: Nesmrtelný Achilleus. Osudy nejstatečnějšího z hrdinů trójské války v rozhlasovém seriálu s Ivanem Trojanem

18. listopad 2023

Achilleus, nebo také Achilles, byl podle Homéra nejkrásnější, nejstatečnější a nejrychlejší z řeckých hrdinů v trójské válce. Co všechno vykonala Thetis, Achilleova matka, aby svého syna ochránila před údělem smrtelného pozemšťana a zabránila mu zúčastnit se války? Jak na něj nahlížel král Agamemnon a hrdina Odysseus? A jak do deseti let úmorného obléhání zasáhla vůle bohů? Seriálem připomínáme sto let od narození autora hry Františka Pavlíčka.

Účinkují: Ivan Trojan, Alois Švehlík, Daniela Kolářová, Svatopluk Skopal, Radovan Lukavský, Jiří Plachý, Miroslava Pleštilová, Josef Vinklář, Radoslav Brzobohatý, Petr Pelzer, Jiří Holý, Marie Marešová, Antonín Hardt, Jana Henžlová, Ladislav Brothánek, Tomáš Töpfer a Pavel Soukup
Napsal: František Pavlíček
Dramaturgie: Ivan Hubač
Hudba: Petr Mandel
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: v roce 1996
(45 min.)

Nejslavnější z příběhů řecké mytologie zpracoval František Pavlíček v působivý dramatický tvar, kterému po vzoru antických děl nechybí ani chór, aby v úloze prozíravého vypravěče pomohl nasvítit odvěký konflikt božského a lidského údělu, střet hrdinství a zrady. 

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.