Filip Jánský: Nebeští jezdci

Strhující příběh československých letců RAF. Částečně autobiografickou knihu načetl David Novotný. Srovnejte s filmem.

Román Nebeští jezdci vyšel poprvé v roce 1964. Dočkal se překladu do pěti jazyků i filmové podoby. Jeho autor Filip Jánský (vlastním jménem Richard Husmann) byl v době druhé světové války palubním střelcem ve službách britské RAF. Když válka skončila, bylo mu 22 let.

Kupujte na Radioteka.cz

Filip Jánský: Nebeští jezdci

V 50. letech Filip Jánský sdílel osudy mnohých bývalých pilotů RAF. Tehdy byste ho zastihli jako kopáče na různých stavbách. Teprve mnohem později mohl začít psát, publikovat a překládat. Do předmluvy prvního vydání knihy vepsal: „Nejsem spisovatel. Chtěl jsem jenom říct, že za války to letci lehké neměli. A to je tak asi všechno.“

Účinkují: David Novotný
Režie: Lobomír Koníř
Premiéra: 2008

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly může najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Lubomír Koníř
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.