Faustův dům. Pověst o známém doktorovi trochu jinak. S Viktorem Preissem v roli Fausta

24. červenec 2021

Mnohé pražské stavby mají svou historii a také své příběhy. Jeden z domů na Karlově náměstí je spojen s tajemnou postavou doktora Fausta, který tu prováděl své rejdy s nečistými silami. 

Účinkují: Michal Zelenka, Viktor Preiss, Aleš Procházka, Oldřich Vlach, Karel Wiencek, Matouš Vanča, Simona Vrbická-Koptová, Václav Balák, Hana Brothánková, Jiří Litoš, Petr Šplíchal a Vladimír Fišer
Napsala: Martina Drijverová
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Hudba: Tomáš Pergl
Režie: Vladimír Gromov
Natočeno: 2007

Tak praví pověst, jejíž obsah je na rozdíl od Faustova domu poněkud nejistý. Co je však jisté, že budova vždy budila mezi Pražany bázeň a raději ji obloukem obcházeli. Historické prameny totiž dokládají, že už ve 14. století se zde kníže Opavský zabýval chemickými pokusy, bydlel tu anglický alchymista Eduard Kelley, o němž celá Praha mluvila jako o výrobci zlata, i další obyvatel Mladota ze Solopysk našel zalíbení v chemii. A když přidáme příběh doktora Fausta, který byl za svou pýchu a hamižnost nakonec ztrestán samotným ďáblem, je iluze záhadné tajemnosti dokonalá.

A právě s ní si pohrává i rozhlasová hra. Hlavní postavou ale není Faust, nýbrž mladinký Zbyšek, který nevědomky kráčí v doktorových šlépějích. Paradoxně je to Faust, kdo by mu v tom rád zabránil, jenže ďábel je všudypřítomný a jeho neustálé našeptávání představuje hrozbu nesnesitelných muk.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio