Falzátor, nebo geniální nálezce? Podaří se konečně odhalit tajemství 200 let starých pergamenů?

1. říjen 2017

Začalo to 17. září roku 1817. Ten den po 15. hodině našel Václav Hanka ve věži Kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové rukopis později zvaný jako Královédvorský. Tím okamžikem se začal psát téměř neuvěřitelný příběh. Poslechněte si dokument Záhadný rukopis.

„Toto není pravá staroslověnština,“ prohlásil Josef Dobrovský, když mu jeho student Václav Hanka přinesl další zázračně nalezený „staročeský“ Rukopis Zelenohorský. Zkušený profesor nebyl schopen jej přeložit, zatímco Hanka s přítelem Josefem Lindou měli kompletní překlad během dvou dnů.

Následovalo Dobrovského jasné prohlášení: „Že starému textu lépe rozumíte, je pochopitelné. Protože jste rukopis sami složili... Chcete oklamat mnoho lehkověrných vlastenců touto zjevně podvrženou mazanicí!“

Hanka falšoval i svoje VŠ vysvědčení

Teorie podvrhu středověkého rukopisu se pak objevila v průběhu 200 let mnohokrát. Naposledy, když spisovatel Miroslav Ivanov v 90. letech minulého století v Památníku národního písemnictví našel Hankova falšovaná vysokoškolská vysvědčení.

Bronislava Janečková (scenáristka, autorka seriálu Historie českého zločinu)

Hanka byl sice ze studia juristiky vyhozen, chybějící vysvědčení si ale vyrobil. To sice zvyšuje podezření, že falšoval i rukopisy, ale jasný důkaz to není. I když několik lidí v době nálezu rukopisu vypovědělo, že Hanka zkoušel psát starobylé písmo podle starých originálů.

Mnoho zázračných objevů

Ale ani to není jasný důkaz. Stejně jako fakt, že kolem Hanky a jeho přátel se začalo v druhé dekádě 19. století zázračně objevovat mnoho dalších „originálních“ rukopisů, které vypadaly jako staročeské památky. Ty tehdy obrozeneckým nadšencům tolik chyběly.

Pergamen s textem Písně Vyšehradské prý objevil Josef Linda v dřevěné podnožce v bytě, kde bydleli společně s Hankou v podnájmu. Náhodička?

Rukopisy nalezené Hankou a jeho přáteli představují záhadu, ke které odborníci z oborů historie, literatury, paleografie a chemie zdaleka neřekli poslední slovo. Rukopisy se v Národnímu muzeu se už dva roky znovu zkoumají. Veřejnost čeká, že jejich tajemství bude konečně odhaleno.

Účinkují: Bronislava Janečková, Radovan Lukavský, Marek Holý, Jaroslav Vlach, Václav Knop, Jaromír Meduna, Pavel, Rimský, Josef Somr, Růžena Merunková a Zdeněk Maryška
Scénář a režie: Bronislava Janečková
Režie dramatizovaných části: Dimitrij Dudík
Hudba: Jakub Michl a Richard Závada
Režie ozvučení: Petr Šplíchal
Zvukoví mistři: Ladislav Reich a Tomáš Gsölhoffer

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio