Expedice za krystaly. Téměř každý elektronový mikroskop má v sobě umělý krystal z Turnova

10. červen 2023

Lidé umí vyrobit umělou vlnu, umělé hedvábí, umělý kámen. A také umělé krystaly. Jeden z nejlepších producentů umělých krystalů na světě sídlí v Turnově. Krystaly se tu pěstují už 80 let. Ano, čtete dobře, pěstují. Tak se produkci umělých krystalů říká. Děje se tak ve speciálních zařízeních, za velmi vysokých teplot a během docela dlouhého času. I když proti tomu, co na výrobu krystalů potřebuje příroda, je to málo.

Turnov je díky nalezištím vzácných minerálů v okolí známý jako město drahých kamenů. Nacházejí se tu zejména jaspisy a minerály, ale i další. Město se proto chlubí dlouhou tradicí broušení drahých kamenů. Mají tu taky jedinečnou šperkařskou školu a ve zdejším muzeu druhou největší sbírku minerálů v Česku.

Většina výroby sloužila vojenským účelům

Instalace výstavy o průmyslových krystalech v Muzeu Českého ráje v Turnově

Už 80 let je Turnov také městem umělých drahokamů. Jejich produkce navázala na zpracování kamenů přírodních. V roce 1943 v Turnově významný český mineralog a chemik Jan Kašpar založil Výzkumný ústav pro drahokamy. Ten byl zaměřený na šperkařství, ale zároveň dostal za úkol zabývat se také syntetickými monokrystaly.

Pod vedením Jana Kašpara pokračoval ústav i po válce. V 60. letech, kdy už nesl název Monokrystaly, se zde pěstovaly monokrystaly pro lasery a také dozimetry. Většina výroby sloužila vojenským účelům, a tak se o ní moc nemluvilo.

Po sametové revoluci prošla firma privatizací, v 90. letech změnila majitele a přejmenovala se na Crytur. Výrobky slouží především ve vědě a zdravotnictví a téměř všechny jdou do zahraničí.

Do roztavené směsi se vkládá zárodečný krystal

Instalace výstavy o průmyslových krystalech v Muzeu Českého ráje v Turnově

V každé peci je zvláštní kelímek ze žáruvzdorných materiálů, v němž je roztavená směs. Do ní se vloží zárodečný krystal. Pomalým otáčením a vytahováním zárodku, které trvá několik týdnů, vzniká krystal v podobě jakéhosi rampouchu nebo protáhlé hrušky. Nejčastěji jde o granát nebo perovskit. Z těch se pak řežou a brousí komponenty, které se vkládají třeba do elektronových mikroskopů. Ostatně, jak se v Cryturu pochlubili, většina takových mikroskopů v sobě má právě turnovský krystal.

Lze je najít také v laserových zařízeních, detektorech radiačního záření nebo v řadě lékařských přístrojů. S turnovským syntetickým krystalem se můžete potkat také, když si necháte odstranit tetování. Turnovské výrobky slouží i mnohem náročnějším úkolům, dodávají se například do urychlovačů částic.

Pro laika je na pohled atraktivní také výroba trubiček z umělého safíru. Dva metry tenké téměř nezničitelné safírové trubičky vyrostou ve speciální peci během jediného dne. Využití nacházejí třeba jako teploměry ve sklárnách nebo rafinériích nebo jako zkumavky při práci s velmi agresivními chemikáliemi.

Spustit audio

Související