Expedice za českými a moravskými vynálezy
Ryze českých a moravských vynálezů, které dobyly svět, kupodivu není málo, ačkoli je Česko v porovnání s ostatními státy světa poměrně malá země. Přesto dokázali naši vědci, inženýři, badatelé a designéři objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek nebo radost celé planetě. Většina z nás si vzpomene na kostku cukru, Divišův bleskosvod, ruchadlo bratranců Veverkových, Resselův lodní šroub, Kaplanovu turbínu, kontaktní čočky Otty Wichterleho nebo vakcíny prof. Holého.
Ale takových unikátů dalo Česko světu mnohem víc a ve všech možných oborech: českou bižuterii, foukané vánoční ozdoby ze skla, prskavky, remosku, podsadové stany nebo stavebnici Merkur.
Za některými českými unikáty, které naši zemi navždy proslavily v zahraničí, se vydáme v Expedici. Povedou ji ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Milada Valečková, ředitel Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují Pavel Frydrych a Barbora a Marek Kulhaví, výrobci vánočních skleněných ozdob z Poniklé v Podkrkonoší, ktere se dostaly na seznam UNESCO.
Související
-
Expedice do světa vynálezců
České země daly světu celou řadu vynálezců, díky nimž se ví, že i v malých zemích se mohou rodit velmi schopní a kreativní lidé.
-
Zázrak z Ameriky aneb První telefonní linka v Čechách
Revoluční novinkou 19. století byla první telefonní linka v Čechách. 10. dubna 1881 spojila důl v Ledvicích s nádražím v nedalekém Duchcově. Vzdálenost dva kilometry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.