Expedice do světa vynálezců

24. duben 2021

České země daly světu celou řadu vynálezců, díky nimž se ví, že i v malých zemích se mohou rodit velmi schopní a kreativní lidé. 

Ve školách se dodneška učí o Gregoru Mendelovi, Františku Křižíkovi, Jaroslavu Heyrovském, Otto Wichterlem nebo Antonínu Holém. Co vlastně stojí za tím, že se člověk stane vynálezcem a inovátorem? A jak dosáhnout toho, aby se jeho vynález nebo objev dostal do světa a sloužil lidem? A kteří mladí Češi a Češky se vydali ve stopách pánů Heyrovského, Wichterleho nebo Holého? Právě za nimi se vydá Expedice.

Svátek vynálezců

26. duben je Světový den duševního vlastnictví. Slaví se od roku 1970 a má připomenout všechny inovátory, vizionáře, vynálezce a tvůrce, kteří často proti hlavnímu proudu objeví či vynaleznou věci měnící náš každodenní život. Prvním vynálezcem, nebo spíš objevitelem světového formátu, byl brněnský opat Gregor Mendel, který objevil základy genetiky. Ty se po něm dodnes jmenují Mendelovy zákony a Mendel patří spolu s Darwinem, Newtonem a Einsteinem mezi největší velikány světové vědy.

vynálezy

Vynálezce automobilu

Na našem území spatřil světlo světa i jeden z nejstarších automobilů na světě. V roce  1897 ho jako první automobil v Rakousku-Uhersku sestavil,  sestrojil a vlastně vynalezl Leopold Sviták. Svůj výtvor nazval Praesident a jako vůbec první použil na ochranu kol přední nárazník. O rok později se svým vozem Sviták ujel trasu z Kopřivnice do Vídně dlouhou 328 km

Slavná kostka cukru

O půlstoletí dříve se zrodil další slavný český vynález: kostka cukru. Původně se cukr na celém světě vyráběl ve velkých homolích, z nichž se kousky cukru postupně odsekávaly. Když se při této činnosti poranila manželka ředitele cukrovaru v Dačicích, nechal vyrobit pár pokusných kostek. Cukrovar si nechal výrobu kostek patentovat a roku 1843 zahájil jejich výrobu. Kostka cukru se poté rozšířila po celém světě.

vynálezy

Patenty a ochranné známky

Ochrana vynálezů v pravém slova smyslu je institutem novověku, i když jisté náznaky můžeme vysledovat již ve starověkém Egyptě - olejový monopol nebo 600 let před Kristem roční ochrana zvlášť vybraných pokrmů v řecké jihoitalské republice Sybaris. U nás už více než 100 let existuje instituce, která všechno cenné, co u nás vzniká, chrání - a to buď patenty, nebo ochrannými známkami. Nese název Úřad průmyslového vlastnictví a na jeho stránkách lze nahlédnout do databáze i popisu všech vynálezů, které u nás i ve světě aktuálně vznikají.

Hvězda na poli IT

Velkým polem pro vynálezy a inovace je oblast umělé inteligence. Zároveň je v ní největší světová konkurence, takže se málokterý vědec může pochlubit tím, že dostal nabídku působit v americké Silicon Valley nebo že pracoval pro světové giganty Google nebo Facebook. Rodákovi ze Šumperka, devětatřicetiletému Tomáši Mikolovovi se to povedlo. A co víc, za excelenci ve vědě dostal v roce 2018 cenu Neuron. Tomáš Mikolov „může“ za to, že se lépe dorozumíme se světem, a to i v jazycích, které neznáme, protože k jeho největším vynálezům patří zdokonalení strojového překladače Google translator.

Josef Průša, konstruktér a prodejce 3D tiskáren

Král 3D tiskáren

Rodák z Havlíčkova Brodu Josef Průša založil svou firmu v garáži, když mu bylo 22. Dnes jeho firma patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě, jeho továrna v Holešovicích jich vyrábí 11 tisíc každý měsíc. Loni se navíc Josef Průša a jeho kolegové zapojili do pomoci při zvládání pandemie - vyvinuli design ochranného štítu, který následně začali vyrábět a rozdávat. Celkově šlo o více než čtvrt milionu exemplářů. Štít je plně certifikovaný a jeho design je volně dostupný. Josef Průša se stal Podnikatelem roku 2020 a Česko bude reprezentovat na světovém finále této soutěže v červnu v Monte Carlu.

Hvězda udržitelné módy

Vynálezy a inovace se ale nemusejí týkat pouze počítačů a technologií, ale i každodenních věcí naší denní potřeby. A těmi jsou třeba boty. A pokud stvoříte boty, které jsou nejen pohodlné, ale i krásné a jedinečné a navíc při jejich výrobě dokážete efektivně zužitkovat odpad a zbytky a nezatěžovat přírodu, světový úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Budou se o vás přetahovat módní časopisy typu Vogue, slavní návrháři vám budou nabízet stipendia a navíc vás pochválí ekologové a vaše boty budou všichni chtít. Tak vypadá v kostce příběh 32leté Evy Klabalové z Holešova, designérky, která vynalezla boty z kávy, respektive z kávové sedliny a která se svou značkou Kave dobyla svět.

V Expedici zazní názory Tomáše Mikolova, Josefa Průši a Evy Klabalové a také zástupce předsedy Úřadu průmyslového vlastnictví Josefa Dvornáka.

Spustit audio