Expedice do světa životabudičů

8. leden 2022
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Káva
0:00
/
0:00

Káva,čaj, smoothie nebo kombucha? Pravá čokoláda, nebo syntetické vitamíny? Zvláště v zimním období naše tělo potřebuje energetický doping. Otázkou ale je, který je ten správný - funguje víc káva, čaj, byliny, rozmixovaná zelenina a ovoce, probiotika nebo umělé vitamíny?

Suverénně nejpopulárnější světové životabudiče jsou káva, čaj a čokoláda, a je zvláštní, že všechny pocházejí z tropických plodů, přestože lékaři a výživoví poradci doporučují využívat lokálně vypěstované produkty.

smoothie

Který čaj má největší povzbuzující účinek, kdy nasadit byliny a má smysl pít sáčkové a ledové čaje? A do jaké míry naše tělo povzbudí káva? Jaký je rozdíl mezi kávou instantní a zrnkovou a co všechno obsahují kávy, které si lze koupit v automatech? Pomohou organismu syntetické vitamíny ve formě pilulek a které máme v zimním období konzumovat?

Na všechny tyto otázky budeme hledat odpovědi s erudovanými odborníky: výživovou poradkyní PharmDr. Margit Slimákovou, Ing. Ivou Hrnčiříkovou PhD. z Masarykovy univerzity v Brně a jedním z největších biopěstitelů zeleniny a bylin u nás: Jaroslavem Lenhartem ze Svobodného statku na Soutoku v Českých Kopistech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.