Expedice do světa životabudičů

8. leden 2022

Káva,čaj, smoothie nebo kombucha? Pravá čokoláda, nebo syntetické vitamíny? Zvláště v zimním období naše tělo potřebuje energetický doping. Otázkou ale je, který je ten správný - funguje víc káva, čaj, byliny, rozmixovaná zelenina a ovoce, probiotika nebo umělé vitamíny?

Suverénně nejpopulárnější světové životabudiče jsou káva, čaj a čokoláda, a je zvláštní, že všechny pocházejí z tropických plodů, přestože lékaři a výživoví poradci doporučují využívat lokálně vypěstované produkty.

smoothie

Který čaj má největší povzbuzující účinek, kdy nasadit byliny a má smysl pít sáčkové a ledové čaje? A do jaké míry naše tělo povzbudí káva? Jaký je rozdíl mezi kávou instantní a zrnkovou a co všechno obsahují kávy, které si lze koupit v automatech? Pomohou organismu syntetické vitamíny ve formě pilulek a které máme v zimním období konzumovat?

Na všechny tyto otázky budeme hledat odpovědi s erudovanými odborníky: výživovou poradkyní PharmDr. Margit Slimákovou, Ing. Ivou Hrnčiříkovou PhD. z Masarykovy univerzity v Brně a jedním z největších biopěstitelů zeleniny a bylin u nás: Jaroslavem Lenhartem ze Svobodného statku na Soutoku v Českých Kopistech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová