Expedice do světa střelců, střelnic a zbraní

22. duben 2023

Tentokrát se vydáme za střelci a palnými zbraněmi. Policista  vysvětlí, co všechno musí splnit zájemci o zbrojní průkaz. Čeká je test ze znalosti příslušného zákona a předpisů, pak musí před zkušebním komisařem prokázat, že umí bezpečně zacházet se zbraní, a že si vědí rady, pokud dojde k nějaké závadě. A nakonec je čeká střelba na terč.

Také po získání zbrojního průkazu, a především pořízení zbraně je potřeba dodržovat další pravidla. Držitelé zbrojního průkazu, kteří někoho například fyzicky napadnou, mohou o průkaz a s ním i o zbraně přijít.

Správce střelnice, která je údajně nejstarší veřejnou funkční střelnicí v Evropě, říká, že na střelnici chodí lidé všech možných profesí, od dělníků po vysokoškolské profesory. S agresivitou prý střelecký sport nemá nic společného. Naopak. K trefení terče je potřeba absolutní klid a soustředění.

Sběratelé zbraní cení především autentičnost

Zvláštní skupinou držitelů zbrojních pasů jsou sběratelé zbraní. Jeden z nich v Expedici vysvětlí, podle čeho sběratelé zbraně hodnotí, co musí taková sběratelská zbraň mít a co je naopak nežádoucí. Cení se především autentičnost. Zatímco u starých aut, motorek nebo letadel se provádí restaurování a úpravy, u starých zbraní se podobné zásahy považují za znehodnocení.

Sbírání pistolí je podle něj komplexní koníček. Pokud se chce sběratel na trhu dobře orientovat, musí se zajímat o historii. Sběratelská komunita je široká a neomezuje se jen na Českou republiku, takový sběratel tedy může získat plno nových přátel. I se starými zbraněmi lze chodit na střelnici a střílení z nich je leckdy zajímavým zážitkem. A v neposlední řadě jsou takové historické kousky zajímavou investicí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...