Expedice do světa střelců, střelnic a zbraní
Tentokrát se vydáme za střelci a palnými zbraněmi. Policista vysvětlí, co všechno musí splnit zájemci o zbrojní průkaz. Čeká je test ze znalosti příslušného zákona a předpisů, pak musí před zkušebním komisařem prokázat, že umí bezpečně zacházet se zbraní, a že si vědí rady, pokud dojde k nějaké závadě. A nakonec je čeká střelba na terč.
Také po získání zbrojního průkazu, a především pořízení zbraně je potřeba dodržovat další pravidla. Držitelé zbrojního průkazu, kteří někoho například fyzicky napadnou, mohou o průkaz a s ním i o zbraně přijít.
Správce střelnice, která je údajně nejstarší veřejnou funkční střelnicí v Evropě, říká, že na střelnici chodí lidé všech možných profesí, od dělníků po vysokoškolské profesory. S agresivitou prý střelecký sport nemá nic společného. Naopak. K trefení terče je potřeba absolutní klid a soustředění.
Sběratelé zbraní cení především autentičnost
Zvláštní skupinou držitelů zbrojních pasů jsou sběratelé zbraní. Jeden z nich v Expedici vysvětlí, podle čeho sběratelé zbraně hodnotí, co musí taková sběratelská zbraň mít a co je naopak nežádoucí. Cení se především autentičnost. Zatímco u starých aut, motorek nebo letadel se provádí restaurování a úpravy, u starých zbraní se podobné zásahy považují za znehodnocení.
Sbírání pistolí je podle něj komplexní koníček. Pokud se chce sběratel na trhu dobře orientovat, musí se zajímat o historii. Sběratelská komunita je široká a neomezuje se jen na Českou republiku, takový sběratel tedy může získat plno nových přátel. I se starými zbraněmi lze chodit na střelnici a střílení z nich je leckdy zajímavým zážitkem. A v neposlední řadě jsou takové historické kousky zajímavou investicí.
Související
-
Winchestrovka: Zbraň kovbojů i indiánů, která dobyla Divoký Západ
S revoluční technologickou změnou, která dala vzniknout slavné winchesterovce, přišel v polovině devatenáctého století Američan Walter Hunt. Zkonstruoval opakovací pušku.
-
Expedice do světa zapomenutých a starodávných řemesel
Víte, co uměli perleťáři, krumpléři, bradýři či pasíři? Odkud k nám přišli perníkáři a co naučili naše předky Benátčané? A které naše umělecké řemeslo je na seznamu UNESCO?
-
Expedice za jedy a toxiny kolem nás
Expedice míří do světa jedů a toxinů, která nás bezprostředně obklopují a nejenže je nevnímáme, nevidíme a necítíme, ale málokdy víme a tušíme, jak mohou být nebezpečné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.