Expedice do světa minerálů. Draslík, tajemný minerál, který rozhoduje o našem životě

26. srpen 2023

Když se řekne „minerál“, nejspíš se vám automaticky vybaví něco, co byste hledali spíš v zemi – třeba křemen nebo jiný nerost. Ve stopovém množství se ale řada minerálů nachází také v potravinách. A právě z nich je čerpá náš organismus, protože jsou to látky nezbytné pro zdraví. Často se mluví o tom, jak zásadně ovlivňují naše zdraví sacharidy nebo tuky, a všichni počítají kalorie. Kolik z nás ale ví, co všechno řídí v našem těle například draslík, sodík a horčík?

Rozpoznat nedostatek minerálních látek není snadné. Často se o jejich deficienci dozvíme až tehdy, když se objeví konkrétní fyzické či psychické obtíže. Proto je důležité nepřehlížet ani tak „běžné“ projevy, jako je malátnost, těžknutí nohou nebo vypadávání vlasů, a příjem nejdůležitějších minerálů hlídat.

Draslík ovlivňuje pochody v organismu

Glauberův pramen ve Františkových lázních. Je v něm sodík a draslík

Například o draslíku toho víme málo, a přitom je to právě on, který ovlivňuje prakticky veškeré pochody v našem organismu. Jeho nedostatek nebo nadbytek se může projevovat velmi pozvolna a nenápadně. Problémy s draslíkem mohou stát za spoustou zdravotních komplikací, nad jejichž původem si lámeme hlavu – od infarktu a nepravidelného srdečního rytmu až po ochromení pohybového aparátu, zvracení, průjmy nebo nespavost.

Expedici do světa minerálů nezbytných pro naše zdraví povedou doc. MUDR. Michal Dubský z IKEM Praha, prof. PharmDr. Lucie Nováková a doc. PharmDr. Martin Krátký z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové a MUDr. Renata Zelenáková z Pohybového centra Pavla Koláře v Praze.

Spustit audio

Související