Expedice do světa hormonů

3. prosinec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hormony: vzorec dopaminu
0:00
/
0:00

Zásadně řídí náš život, a přitom o nich velmi málo víme: hormony.  Biochemikálie, které cestují krví po celém těle a předávají informace tkáním a orgánům. 

Přenašeče zpráv, které regulují náš tělesný růst a vývoj, libido a rozmnožování, metabolismus a náladu. Narušení hormonální rovnováhy může být základem velkého počtu zdravotních potíží od podrážděnosti, nespavosti nebo naopak chuti neustále spát, přes zhoršení trávení až po únavu a nárůst hmotnosti. Stačí jen velmi malé množství hormonu a dojde k předání informace a tím i k vyvolání zásadní změny v organismu.

hormony

Je tloustnutí skutečně pouze otázkou hormonů? Co se stane, když mužům klesne hladina testosteronu a ženám estrogenu? A jak ovlivňujeme tvorbu hormonů vlastním životním stylem a jídlem?

Proč je inzulin ředitelem všech hormonů, a proč není pravda, že diabetes 2.typu způsobuje stres? Které hormony produkuje tuková tkáň a proč nemáme jíst minimálně 4 hodiny před spaním? Proč dopamin, serotonin a oxytocin zásadně ovlivňují naše chování k druhým?

Expedici do světa hormonů povedou: držitel mnoha vědeckých ocenění - endokrinolog a diabetolog MUDR. Michal Dubský z IKEM v Praze, biolog a genetik z České zemědělské univerzity prof. Jaroslav Petr a obezitoložka MUDr. Renata Zelenáková z Centra pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser