Expedice do světa hormonů

3. prosinec 2021

Zásadně řídí náš život, a přitom o nich velmi málo víme: hormony.  Biochemikálie, které cestují krví po celém těle a předávají informace tkáním a orgánům. 

Přenašeče zpráv, které regulují náš tělesný růst a vývoj, libido a rozmnožování, metabolismus a náladu. Narušení hormonální rovnováhy může být základem velkého počtu zdravotních potíží od podrážděnosti, nespavosti nebo naopak chuti neustále spát, přes zhoršení trávení až po únavu a nárůst hmotnosti. Stačí jen velmi malé množství hormonu a dojde k předání informace a tím i k vyvolání zásadní změny v organismu.

hormony

Je tloustnutí skutečně pouze otázkou hormonů? Co se stane, když mužům klesne hladina testosteronu a ženám estrogenu? A jak ovlivňujeme tvorbu hormonů vlastním životním stylem a jídlem?

Proč je inzulin ředitelem všech hormonů, a proč není pravda, že diabetes 2.typu způsobuje stres? Které hormony produkuje tuková tkáň a proč nemáme jíst minimálně 4 hodiny před spaním? Proč dopamin, serotonin a oxytocin zásadně ovlivňují naše chování k druhým?

Expedici do světa hormonů povedou: držitel mnoha vědeckých ocenění - endokrinolog a diabetolog MUDR. Michal Dubský z IKEM v Praze, biolog a genetik z České zemědělské univerzity prof. Jaroslav Petr a obezitoložka MUDr. Renata Zelenáková z Centra pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.