Expedice do světa historie vakcín a očkování dětí

13. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy očkování

Na území dnešní České republiky se mohutně očkovalo už v první polovině 19. století,  a to proti pravým neštovicím. Světové prvenství ve vakcinaci pak mělo Československo u dětské obrny, která u nás vymizela roku 1961.

V době první republiky byla největší metlou tuberkulóza. Z infekčních nemocí zapříčinila smrt až 70 % lidí. Potlačovat se ji v raném Československu dařilo nejprve díky Lize proti tuberkulóze nebo Československému červenému kříži.

Hůře jsme na tom byli se záškrtem, který silně zasahoval děti. U něj se počet obětí příliš snižovat nedařilo. Plošně se začal záškrt očkovat v  roce 1946, v 50. letech pak i tuberkulóza, ke které pak přibylo ještě podávání vakcín proti tetanu a černému kašli.

„Velký zájem o očkovací látky začal v 50. letech, po druhé světové válce, kdy se vystupňovaly epidemie dětské obrny,“ vysvětluje ředitel Biologického centra AV a vakcinolog Libor Grubhoffer.

očkování

Vynález vakcíny

Pro někoho vymoženost civilizace, pro jiného ohrožení zdraví nebo i života. Očkování jako výdobytek lidského vědění, který dokázal vymýtit nebo alespoň potlačit vysoce nakažlivé choroby, provázejí od prvopočátku nejrůznější konspirační teorie.

Snahy o jednu z prvních vakcín Edwarda Jennera proti pravým neštovicím na přelomu 18. a 19. století například mnozí současníci označovali za “odporné” a “nekřesťanské” praktiky. „Jenner byl terčem kritiky a nadávek. Malíř Jill Ray tehdy dokonce maloval obrazy, na kterých lidem po očkování narostly rohy a ocasy,“  říká britský mikrobiolog Patrick Pead.

Obavy z očkování

Moderní hnutí proti očkování je spjaté s koncem 90. let minulého století. Zaměřovalo se především na dětskou trivakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Velkou roli ve vzedmutí vlny a následném odmítání očkování sehrála podvodná studie o spojení vakcín s autismem.

Tu publikoval medicínský časopis Lancet. Článek nakonec prestižní časopis stáhnul a hlavní autor Andrew Wakefield přišel o lékařskou licenci. „V případě trivakcíny a článku Andrewa Wakefielda vidíme, že se uplatňuje dodnes, přestože už bylo několik studií, které statisticky dobře podloženým způsobem vyvrátily souvislost mezi očkováním a autismem,“ doplňuje Grubhoffer.

očkování

„V době socialismu měla ještě řada lidí přímou a dost často nepříjemnou zkušenost s nemocemi, proti kterým, se očkovalo,“ vysvětluje ředitel Rešeršního oddělení a knihovny Českého rozhlasu Tomáš Dufka, co mohlo být jedním z důvodů, proč byl dříve odpor k očkování menší.

V rozhlasovém archivu Dufka zkoumal záznamy týkající se očkování i kontext vakcinace samotné. „Tato zkušenost se z české společnosti vytratila a dnes, v době koronavirové krize, se můžeme ptát, jestli se ta důvěra k očkování nevrátí právě proto, že tu zkušenost znovu nabereme,“ dodává Dufka.

V Expedici taky zazní názory na očkování dětí proti covidu-19, a taky další důvody toho, proč pro populaci nebylo dříve očkování tolik diskutabilní jako v současnosti.

Spustit audio

Související

  • Expedice do vývoje a výroby léků

    Co je to vlastně lék? Všechny léčivé látky se stávají lékem v okamžiku, kdy jsou správným způsobem podány pacientovi a mohou příznivě ovlivnit jeho zdravotní stav.

  • Expedice do světa zdraví a nemocí

    7. duben je Světovým dnem zdraví. Byl vyhlášen už v 1950 Světovou zdravotnickou organizací a má být apelem a připomínkou všem lidem, aby pečovali o své zdraví.

  • Expedice do nitra mozku

    Náš mozek je neuvěřitelně složitý a sofistikovaný orgán, který zpracuje každou sekundu tolik informací, že by je nedokázal zpracovat ani ten nejvýkonnější počítač na světě.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.