Expedice do světa bouřek, tornád a jejich lovců
Přesně rok uplynul od ničivého tornáda na Moravě. Co nového víme za tu dobu o bouřkách? Jak moc je dokážeme předpovídat? Jak se liší odhady meteorologů od pradávných intuitivních předpovědí laiků? Poznáme typickou předzvěst ničivé bouře a určíme ji podle tvarů bouřkových mraků? A jak pracují profesionální „lovci bouřek“ a do jaké míry spolupracují s profesionálními meteorology? Expedici povedou meteorologové Michaela Valachová a Miloslav Roháček a lovec bouřek Radek Bachtík.
Expedice míří do světa mraků, oblak, proudů deště, hromů, blesků a dalších atmosférických jevů, s nimiž je spojeno léto. Přesně rok uplynul od ničivého tornáda na jihu Moravy, které bylo jedním ze tří nejsilnějších tornád roku 2021 na zeměkouli a vůbec nejničivějším tornádem roku v Evropě.
Zeus, Jupiter a Thór
Bouře, hromy a blesky ale lidstvo děsily i fascinovaly od pradávna, a v dobách, kdy si je nikdo nedokázal vysvětlit, za nimi hledali projevy nejvyšších bohů. Staří Řekové si mysleli, že za nimi stojí Zeus, vládce bohů a pán nebes. Římané v nich spatřovali rovněž svého nejvyššího: Jupitera, metajícího blesky ukované Vulkánem.
Germánské kmeny tento úkaz přisuzovali Donarovi, kterého dnes známe pod jménem Thór. Podobné to bylo s vysvětlením bouřek za oceánem. Aztékové i Mayové za nimi viděli hromového ptáka, který slouží Velkému duchu.
Aristoteles, Diviš, Tesla
Ale pak přišli osvícení muži, kteří zjistili, že bouřky nejsou ani tak dílem bohů, jako spíš matky přírody. Počínaje Aristotelem, přes našeho pátera Prokopa Diviše, konče Nikolou Teslou.
Ale ani dnes, kdy pracujeme se sofistikovanými meteorologickými mapami a radary, nás bouře a tornáda nepřestávají zajímat. Co stojí za jejich vznikem a co je ovlivňuje? Jak pracují lovci bouřek? Lze poznat z mraků, že se blíží silná bouře nebo tornádo? A co máme dělat, až přijdou?
Související
-
Expedice do světa meteorologie aneb jak se předpovídá počasí
Expedice do světa meteorologie aneb Jak se předpovídá počasí. Výpravy za poznáním a zábavou moderuje Josef Kluge. Připravila Markéta Ševčíková.
-
Expedice a změny v ovzduší na podzim
Unavená, tak by se dala popsat zemská atmosféra v těchto dnech. Po horkém létě se zemský povrch ochlazuje a ztrácí teplo.
-
Hydrolog Daňhelka: Tornáda v Evropě budou vždy nahodilá. Jejich předpovídání je ale za hranicí vědy
Tornádo, které v červnu řádilo na Břeclavsku a Hodonínsku, bylo výjimečné. Bralo životy i domy. Dá se za viníka tak silného tornáda ve střední Evropě označit změna klimatu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.