Expedice a změny v ovzduší na podzim

16. říjen 2021

Unavená, tak by se dala popsat zemská atmosféra v těchto dnech. Po horkém létě se zemský povrch ochlazuje a ztrácí teplo, přesto se ale v atmosféře teplejší vzduch může ještě objevit a to od větru, který ho vstřebal v jižních oblastech nebo třeba nad oceánem. 

To, jak teplé počasí máme, souvisí samozřejmě se sluncem a s tím, jak vysoko a jak dlouho na obloze vydrží. Podzim je právě jakousi mezisezónou, kdy slunce snižuje svoji dráhu a zároveň ji taky zkracuje. Množství tepla, které během podzimu naše přírodní sféra dostává, je tak čím dál menší. K vyzařování tepla ale zároveň stále dochází. A právě tyto převažující ztráty tepla vlastně způsobují ono podzimní ochlazování.

Vliv na psychiku

Náhlé změny počasí jsou na podzim častější než třeba v létě. Někdo si jich ani nevšimne, jiní je cítí v kostech. Podle biometeorologa Martina Nováka mohou podobné reakce svého těla na podzim vnímat hlavně citliví, takzvaně meteosenzitivní lidé, kterých je v západním světě, kde žije valná část lidí ve městech, až 80 %.

jogging

Univerzální recept na to, jak si s vlivem počasí na organismus poradit, neexistuje. Smysl má ale určitě zdravá životospráva a jednou z dobrých rad je taky dostatek pohybu. Jakákoliv tělesná aktivita, která nám zvedne fyzickou kondici, nejlépe aktivita na čerstvém vzduchu a za nejrůznějšího počasí, má smysl. Když budeme totiž dlouhodobě více času trávit v přírodě, naše odolnost vůči změnám počasí se zvýší.

Lze nahradit úbytek světla?

Na podzim má na nás velký vliv nejen chlad, ale také úbytek slunečního záření. Delší období tmy může vést k větší únavě, vyčerpanosti a psychické nepohodě. Odborníci mluví například o sezónní afektivní poruše, kdy úzkostné a depresivní stavy přicházejí s tím, jak světla a ubývá. Nahradit si svit slunce můžeme umělým intenzivním světlem, což běžně dělají především lidé v severských zemích, kde mívají v domech dokonce světelné místnosti.

Kolik minut denně bychom se měli takovému intenzivnímu světlu vystavovat, abychom se cítili lépe? Jak nám nejen k lepší imunitě, ale i psychické pohodě může pomoct otužování a jak poznáme, že nevlídné podzimní počasí bylo kdysi hurikánem? I o tom bude čerstvý díl Expedice.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?