Expedice a změny v ovzduší na podzim

16. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy podzim

Unavená, tak by se dala popsat zemská atmosféra v těchto dnech. Po horkém létě se zemský povrch ochlazuje a ztrácí teplo, přesto se ale v atmosféře teplejší vzduch může ještě objevit a to od větru, který ho vstřebal v jižních oblastech nebo třeba nad oceánem. 

To, jak teplé počasí máme, souvisí samozřejmě se sluncem a s tím, jak vysoko a jak dlouho na obloze vydrží. Podzim je právě jakousi mezisezónou, kdy slunce snižuje svoji dráhu a zároveň ji taky zkracuje. Množství tepla, které během podzimu naše přírodní sféra dostává, je tak čím dál menší. K vyzařování tepla ale zároveň stále dochází. A právě tyto převažující ztráty tepla vlastně způsobují ono podzimní ochlazování.

Vliv na psychiku

Náhlé změny počasí jsou na podzim častější než třeba v létě. Někdo si jich ani nevšimne, jiní je cítí v kostech. Podle biometeorologa Martina Nováka mohou podobné reakce svého těla na podzim vnímat hlavně citliví, takzvaně meteosenzitivní lidé, kterých je v západním světě, kde žije valná část lidí ve městech, až 80 %.

jogging

Univerzální recept na to, jak si s vlivem počasí na organismus poradit, neexistuje. Smysl má ale určitě zdravá životospráva a jednou z dobrých rad je taky dostatek pohybu. Jakákoliv tělesná aktivita, která nám zvedne fyzickou kondici, nejlépe aktivita na čerstvém vzduchu a za nejrůznějšího počasí, má smysl. Když budeme totiž dlouhodobě více času trávit v přírodě, naše odolnost vůči změnám počasí se zvýší.

Lze nahradit úbytek světla?

Na podzim má na nás velký vliv nejen chlad, ale také úbytek slunečního záření. Delší období tmy může vést k větší únavě, vyčerpanosti a psychické nepohodě. Odborníci mluví například o sezónní afektivní poruše, kdy úzkostné a depresivní stavy přicházejí s tím, jak světla a ubývá. Nahradit si svit slunce můžeme umělým intenzivním světlem, což běžně dělají především lidé v severských zemích, kde mívají v domech dokonce světelné místnosti.

Kolik minut denně bychom se měli takovému intenzivnímu světlu vystavovat, abychom se cítili lépe? Jak nám nejen k lepší imunitě, ale i psychické pohodě může pomoct otužování a jak poznáme, že nevlídné podzimní počasí bylo kdysi hurikánem? I o tom bude čerstvý díl Expedice.

Spustit audio

Související