Expedice do duše stromů: Od uctívání v hluboké minulosti až k vizi stromů v daleké budoucnosti
Které stromy byly v minulosti uctívány a proč? Jak spolu stromy komunikují? Proč umí trhat skály i asfalt? A co by je mohlo v budoucnu nahradit?
Právě tento týden byl totiž vyhlášen vítěz mezinárodní soutěže Evropský strom roku a poprvé v historii tohoto soutěžního klání v ní vyhrál český zástupce: Chudobínská borovice, rostoucí uprostřed vodní nádrže Vír na Vysočině.
V Expedici se proto dozvíte víc nejen o ní, ale i o ostatních stromech. Stromy totiž hrají důležitou roli v mnoha mýtech a náboženských příbězích. Mýtus o stromu života byl znám snad ve všech kulturách.
Mystický strom uctívali lidé na starověkém Blízkém východě, v předkolumbovské Americe, ve staré Číně, Indii, na dálném severu i v Evropě. Říkali mu různě. Strom poznání, Kosmický strom, Strom světa nebo obecněji mýtický strom či posvátný strom...
Související
-
Historie ohně: Od bájí a legend přes objev nejstaršího ohniště na světě až ke žhavé současnosti
Co člověka přivedlo k ovládnutí ohně vedly? A kdy přesně k tomu došlo? A jak se liší oheň, který zapálíte sami, od toho, který se rozhoří samovolně v přírodě?
-
V zimě spí a nemá mimické svaly. Pravda a mýty o medvědech
Výprava za mytickým i mystickým zvířetem, které bylo pro svou sílu a schopnost „zázračně obživnout“ ze zimního spánku uctíváno lidmi téměř v celé Eurasii i Severní Americe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.