Expedice do duše stromů: Od uctívání v hluboké minulosti až k vizi stromů v daleké budoucnosti

21. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gustav Klimt: Strom života (1909)

Které stromy byly v minulosti uctívány a proč? Jak spolu stromy komunikují? Proč umí trhat skály i asfalt? A co by je mohlo v budoucnu nahradit?

Právě tento týden byl totiž vyhlášen vítěz mezinárodní soutěže Evropský strom roku a poprvé v historii tohoto soutěžního klání v ní vyhrál český zástupce: Chudobínská borovice, rostoucí uprostřed vodní nádrže Vír na Vysočině.

Chudobínská borovice – Strom roku 2019

V Expedici se proto dozvíte víc nejen o ní, ale i o ostatních stromech. Stromy totiž hrají důležitou roli v mnoha mýtech a náboženských příbězích. Mýtus o stromu života byl znám snad ve všech kulturách.

Mystický strom uctívali lidé na starověkém Blízkém východě, v předkolumbovské Americe, ve staré Číně, Indii, na dálném severu i v Evropě. Říkali mu různě. Strom poznání, Kosmický strom, Strom světa nebo obecněji mýtický strom či posvátný strom...

Yggdrasil, posvátný strom severské mytologie
autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.