Expedice do duše stromů: Od uctívání v hluboké minulosti až k vizi stromů v daleké budoucnosti

21. březen 2020

Které stromy byly v minulosti uctívány a proč? Jak spolu stromy komunikují? Proč umí trhat skály i asfalt? A co by je mohlo v budoucnu nahradit?

Právě tento týden byl totiž vyhlášen vítěz mezinárodní soutěže Evropský strom roku a poprvé v historii tohoto soutěžního klání v ní vyhrál český zástupce: Chudobínská borovice, rostoucí uprostřed vodní nádrže Vír na Vysočině.

Chudobínská borovice – Strom roku 2019

V Expedici se proto dozvíte víc nejen o ní, ale i o ostatních stromech. Stromy totiž hrají důležitou roli v mnoha mýtech a náboženských příbězích. Mýtus o stromu života byl znám snad ve všech kulturách.

Mystický strom uctívali lidé na starověkém Blízkém východě, v předkolumbovské Americe, ve staré Číně, Indii, na dálném severu i v Evropě. Říkali mu různě. Strom poznání, Kosmický strom, Strom světa nebo obecněji mýtický strom či posvátný strom...

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.