Expedice: Bujarý i čarodějný listopad našich předků
Ač se to nezdá, listopad byl pro naše předky časem velmi exponovaným. Vše začalo svátkem Všech svatých a Dušičkami, které měly mnohem méně smuteční formu - rodiny se scházely na hřbitově, hodovalo se na hrobech a na zemřelé se vzpomínalo vesele. A veselí pokračovalo i na sv. Martina, kdy končil hospodářský rok. Velký prostor v listopadu dostávaly ženy - pořádaly Kateřinské zábavy, na nichž mohly pít alkohol a samy vyzývat muže k tanci, což bylo jindy nemožné.
Vrcholem listopadu byly magické praktiky, prováděné na svátek sv. Ondřeje, které se pak promítly i do našich pohádek a říkadel. Proč se listopadové zvyky a tradice předků z naší společnosti vytratily, zatímco například v Mexiku a Latinské Americe jsou dodneška velmi populární? A čím byly v západní společnosti nahrazeny?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.