Expedice: Bujarý i čarodějný listopad našich předků
Ač se to nezdá, listopad byl pro naše předky časem velmi exponovaným. Vše začalo svátkem Všech svatých a Dušičkami, které měly mnohem méně smuteční formu - rodiny se scházely na hřbitově, hodovalo se na hrobech a na zemřelé se vzpomínalo vesele. A veselí pokračovalo i na sv. Martina, kdy končil hospodářský rok. Velký prostor v listopadu dostávaly ženy - pořádaly Kateřinské zábavy, na nichž mohly pít alkohol a samy vyzývat muže k tanci, což bylo jindy nemožné.
Vrcholem listopadu byly magické praktiky, prováděné na svátek sv. Ondřeje, které se pak promítly i do našich pohádek a říkadel. Proč se listopadové zvyky a tradice předků z naší společnosti vytratily, zatímco například v Mexiku a Latinské Americe jsou dodneška velmi populární? A čím byly v západní společnosti nahrazeny?
Související
-
Magie a léčitelství na moravsko-slovenském pomezí? Pravda o žítkovských bohyních
Čarodějnice na Žítkové? Jít po kořenech a jít po tom, jak to doopravdy bylo. To byl cíl dokumentaristy Karla Špalka.
-
Dušičky. Prolínání světa mrtvých a živých
Dnešní příběhy z kalendáře budou jakýmsi mementem mori, připomínajícím naši smrtelnost. Není divu, protože na dnešní den připadá Památka zesnulých, nazývaná Dušičky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.