Existují kouzelné byliny? Expedice za svatojánským kvítím

18. červen 2022

Bylinám nasbíraným kolem červnového svátku svatého Jana Křtitele byla po staletí přisuzována kouzelná moc. Podle lidových pověr mají léčivky v tuto dobu silnější účinky než jindy. Jsou to jen pověry? Jakou roli hrají při sběru bylin měsíční fáze? Jak dalece a v jakých formách se byliny používají v současné medicíně, farmacii a kosmetice? Jak vyrobit účinnou domácí tinkturu nebo mast a jak správně byliny kombinovat a párovat, aby nebyly nebezpečnou drogou, ale skutečným lékem?

Expedice míří do světa bylin. Blíží se totiž svátek svatého Jana a letní slunovrat a naši předkové právě v tento čas věnovali sběru určitých rostlin velkou péči.

Rituály k přivolání lásky

Účinky rostlin začali lidé poznávat již na počátku svojí historie. Poměrně rychle dokázali rozeznat, které rostliny jim pomáhají a během staletí se pak používání bylinek různě proměňovalo.

Svatojánský květinový rituál

Od vykuřování při rituálních obřadech, přes rozpoznávání bylin podle jejich listů a květů a zaznamenávání do herbářů, až po dnešní dobu, kdy dokážeme díky moderním metodám maximálně využít účinných látek obsažených v bylinkách.

Některé druhy, nasbírané přímo o svatojánské noci, používali naši předkové k magickým rituálům – především k přivolání trvalé lásky. A byť se lidem 21. století může počínání našich předků jevit jako lehce pošetilé, bylo velmi pragmatické.

Devatero svatojánského kvítí

Devatero kvítí nebo bylin nasbíraných o svatém Jánu nebyla jen tak nahodilá směs a každá rostlina v ní měla přesně daný účel. Expedice je prozkoumá z historického, botanického, vědeckého i aromaterapeutického hlediska.

Povedou ji generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák, zakladatel hydroponické bylinné farmy Urban Farmers Martin Molčan a aromaterapeutka Nobilis Tilia Adéla Zrubecká.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...