Emmich

Josef Beneš uvádí počeštěnou podobu příjmení Emích a vykládá ji jako zdrobnělinu k německému příjmení Ehm, které vzniklo z německého podstatného jména Oheim, tj. „strýc z matčiny strany“, „ujec“. Zdrobňující význam mívala ona přípona -ich. V německém slovníku příjmení je pak Emmich odvozován z germánského rodného jména Emerich, které se vykládá jako „pracovitý, mocný vládce“. Nositelů tohoto nevšedního příjmení je dnes v ČR pouze 5.

Použitá literatura:
Josef Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 286; R. a V. Kohlheimovi, Duden Familiennamen, Berlin 2008, s. 199; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 165 (Emerich)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.