Elena Ferrante: Tíživá láska. Román o složitém vztahu matky a dcery od autorky bestselleru Geniální přítelkyně

První román autorky bestselleru Geniální přítelkyně zkoumá složitý vztah mezi dcerou a matkou. Hlavní hrdinka se po matčině smrti snaží rekonstruovat nejasné vzpomínky z dětství, rozplést složité rodinné vztahy a smířit se se svou minulostí. Čte Helena Dvořáková.

Čte: Helena Dvořáková
Dramaturgie: Marina Feltlová
Překlad: Alice Flemrová
Hudba: Ondřej Gášek
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 23. 5. 2020

Jak už název Tíživá láska napovídá, prvotina Eleny Ferrante nemá nic společného s romantickou idylou milostného románu. Už v tomto debutu se ale objevuje většina motivů, které autorka rozvíjí i ve své slavné tetralogii Geniální přítelkyně.

I tady najdete snahu odpoutat se od rodinných vazeb, neapolského dialektu a nižší společenské vrstvy, ze které hlavní hrdinka Delia pochází, anebo komplikovaný vztah k matce a téma domácího násilí.

Šlo jen o nešťastnou náhodu?

Román začíná záhadnou smrtí matky, kterou se Delia snaží rozplést a pochopit. Není totiž jasné, jestli šlo o nešťastnou náhodu, sebevraždu nebo cizí zavinění.

Tíživou lásku, románový debut Eleny Ferrante, pro rozhlas načetla Helena Dvořáková

Delia se vrací do rodné Neapole, aby vyklidila matčin byt. Prochází známými místy, která v ní probouzejí vzpomínky na minulost, na dobu, kdy jako holčička pozorovala záhadný a nepochopitelný svět dospělých.

Reálné zážitky jí tehdy splývaly s představami vyvolanými bujnou dětskou fantazií. I nyní, po mnoha letech, nedokáže úplně ostře rozeznat hranici mezi skutečností a snem, mezi tím, co se doopravdy stalo a co se mohlo stát.

Podivná setkání

Setkává se se strýcem, laskavým a starostlivým, ale sešněrovaným zažitými stereotypy. S žárlivým a násilnickým otcem. S kamarádem z dětství, jehož otec, dotěrný matčin nápadník, byl příčinou mnoha hádek mezi rodiči, které zpravidla končily ranami pěstí.

Právě tento podivín, který se z elegána s vybraným chováním dokáže během okamžiku proměnit ve vulgárního, oplzlého starce se sklonem k fetišismu, byl nejspíš posledním člověkem, který Deliinu matku viděl naživu. 

Dalia si postupně začíná skládat, co bylo příčinou a co následkem, co způsobilo, že až do poslední chvíle nedokázala svojí matce porozumět. Až díky této neplánované cestě do minulosti i vlastního podvědomí dokáže přijmout, co si po léta odmítala připustit. A může se konečně smířit sama se sebou.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Marina Feltlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.