Edvard Beneš. Pro jedny hrdina, pro druhé zrádce
Benešovy dekrety, Mnichovská dohoda, život v emigraci. To jsou tři z mnoha z témat, která polarizují nejen historiky a politiky až do dnešních dní. Napsal Jaroslav Hejnic. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Jaký byl Edvard Beneš doopravdy? Dnes v Příbězích z kalendáře vynecháme politický rozměr této osobnosti a podíváme se na Beneše jako na člověka z masa a kostí.
Prezident, který mohl být fotbalistou
Co stálo za změnou jeho jména z Eduarda na Edvarda? Jakým byl studentem? Co víme o jeho rodině? Samozřejmě neopomeneme ani jeho sportovního období a fotbal. A přesto, že se v tomto díle nebudeme pouštět do velkých politických témat, nesmíme vynechat jeho přátelství s Tomášem Garriguem Masarykem.
Další Příběhy z kalendáře patří českému herci, který předčasně odešel před 15 lety. Byl to herecký aristorkrat s obličejem záporáka.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Edvard Beneš
Pevně věřím, že skončil čas oněch strašlivých dilemat, před nimiž musel v politice stanout prezident Edvard Beneš. A pevně věřím, že kdybychom přece jen někdy pře...
-
Před 70 lety zemřel prezident Edvard Beneš, pochovaný je v Sezimově Ústí
Druhý československý prezident Edvard Beneš zemřel 3. září 1948. Byl mezi vůdci prvního odboje, druhou válku zažil v exilu a v roce 1948 pověřil sestavením vlády Gottwalda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka