Eduard Stehlík: Mladí lidé v sobě probouzejí touhu po vědění
Písečtí studenti vytvořili novodobou křížovou cestu. Cesta bolestných kamenů odhaluje jejich současné problémy i zájem o historii svého okolí.
Vojenský historik Eduard Stehlík se odhalování nedávno zúčastnil. Cílem projektu studentů z Písku bylo umístit několik pomníků do hor v píseckém okolí.
„Každý pětitunový kámen znázorňuje největší bolesti moderního člověka. Například ztrátu partnera, zradu, závist nebo nedostatek lásky,“ říká.
Nová generace tak dává najevo, že stále přemýšlí o světě kolem sebe a zajímá se o dějiny vlastní země. Najdou se však i výjimky. „V poslední době zjišťuji, že mnoho lidí neví pořádně, jak se chovat, když hraje hymna. To by dřív bylo nemyslitelné. Proto mě příjemně překvapují mladí lidé, kteří s tím něco chtějí udělat,“ dodává.
Mladí lidé dnes podle Stehlíka potřebují nějaký vzor, který ukáže správnou cestu. „Učitel, vychovatel nebo skautský vedoucí. Prostě někdo, kdo udělá o kousek víc,“ myslí si historik.
Stehlík také tvrdí, že v sobě stále máme ducha ochotného se obětovat. Příkladem mohou být opakující se povodně. „Stačí si vzít počet lidí, kteří dělají dobrovolníky v kritických situacích. To je velmi důležité,“ tvrdí.
Armáda má budoucnost
Vojenský historik od března vede odbor pro válečné veterány. Spadá tam přibližně 1100 veteránů z druhé světové války i 12 500 novodobých veteránů. „Staráme se také o takzvané pétépáky, válečné hroby nebo vojenské důchodce,“ přiblížil Stehlík svou práci.
Podle zpráv NATO je část obraných složek české armády na kritické úrovni s malou bojeschopností. Podle Stehlíka se ale armáda nachází v dobrém stavu. Jedinou překážkou tak je pouze malý počet vojáků. „Armáda má v uniformě zhruba 21 000 vojáků a vojákyň. To je asi polovina toho, co má policie,“ říká.
Jaké jsou pozapomenuté historické události? Proč Gabčík nestřílel na Heydricha? Jaká bude další Stehlíkova kniha? Poslechněte si v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.