Dominik Duka: Vládní krize vychází z problémů celé společnosti. „Nevaž se, odvaž se!“

19. květen 2017

Je projevem základní krize (ne)výchovy v našich rodinách. A ukazuje rozpad hodnot.

„Celá současná politická krize souvisí se znejistěním hodnot, které vytvářejí život člověka,“ tvrdí kardinál Dominik Duka. Vidíme pochybnosti, jestli má vůbec cenu nějaké společenské hodnoty respektovat, nebo jestli nehledat nové, lepší.

„I v současné krizi se projevuje základní krize (ne)výchovy v našich rodinách. Lidem se říká: Nevaž se, odvaž se! Nenos to v sobě! Jen mu to nandej! A to vyvolává strašné věci. Je to závist a pomsta, která se nám dostala do celé společnosti. Za to ale viním i naše politiky,“ říká Duka.

Proč vyhrávají „silnější lokte“?

„Mladí lidé tu nebyli vedeni ke společenskému politickému životu. Tím ale nemyslím, že by ve školách měla být nějaká politická výchova. To ne. Nenaučili se ale třeba respekt ke druhému, že je tady zodpovědnost dospělého k dítěti nebo silnějšího ke slabšímu. To se ztratilo.“

Naše společnost stojí na tom, kdo je asertivnější nebo má silnější lokte. Jen ten pak vyhrává… To všechno dohromady pak vyústilo do současné politické krize, do které se Duka sám ani neodvažuje vstupovat.

Kardinál Dominik Duka a Zita Senková
autoři: zis , Dominik Duka
Spustit audio